in

100 рецепти за раздяла с вълчия глад

Диета

Джеси Инчауспе е родена във Франция през 1992 г. Завършва математика в лондонския „Кингс колидж“ и биохимия в университета „Джорджтаун“ във Вашингтон, живее в Париж и Ню Йорк. На 19-годишна възраст тежък инцидент, от който едва оцелява, пробужда интереса й към медицината и по-специално към науката за храненето. През 2019 г. създава в Инстаграм акаунта Богинята на глюкозата – @glucosegoddess, в който пише и обменя информация с десетки хиляди свои последователи за ролята на глюкозата за човешкото физическо и психическо здраве. Книгата й „Глюкозната революция“ излиза през април 2022 г., веднага става бестселър във Франция, САЩ, Англия, Австралия, Испания и Германия, а за по-малко от година е преведена на повече от 30 езика.

Във втората си книга – „Методът на Глюкозната богиня“ Джеси Инчауспе ни предлага да си възвърнем енергията с помощта на четириседмична програма, съпроводена с лесни за приготвяне рецепти. Методът няма за цел загуба на тегло, той не е рестриктивен, не изисква да се броят калории. Той е за здраве и излекуване на тялото отвътре навън. Но за изненада на много хора, те всъщност губят тегло, въпреки че се хранят повече от обикновено. Това е защото, когато се изравняват глюкозните криви, гладът се разсейва, хормоните се балансират и по-често и за по-дълго време действа режим на изгаряне на мазнини.

„Методът“ е четириседмична подробна и конкретна програма за здравословен и щастлив живот, включваща 100 рецепти, които позволяват стабилизиране на кръвната захар, раздяла с вълчия глад, изчистване на кожата, забавяне процеса на стареенето и по-добър сън от всякога. И най-хубавото от всичко – спиране на броенето на калории и да ядене на разнообразна и вкусна храна.

Добър ли е Методът на Глюкозната богиня за вас?

„Преди си мислех, че само хората с диабет трябва да се грижат за нивата на глюкозата си. Всъщност всички смятаха така. Но прегледът на най-новите научни постижения ми показа друго: по-голямата част от населението изпитва скокове на глюкозата и те могат да доведат до широк спектър от симптоми и болестни състояния. Харесва ми да мисля, че тези симптоми са гласът на тялото ни, което ни говори, опитвайки се да ни предупреди за глюкозните скоростни влакчета в него“, споделя Джеси.

Глюкозата е предпочитаният източник на енергия за организма. Всяка клетка в тялото ни използва глюкоза, за да изпълнява функциите си: клетките на белите дробове, за да дишат, мозъчните клетки, за да мислят, сърдечните клетки, за да изпомпват кръв, очните клетки, за да виждат, и т.н. Глюкозата е важна. И основният начин, по който осигуряваме глюкоза на тялото си, е като я консумираме. Глюкозата се съдържа най-вече в храните, които наричаме въглехидрати: нишестени храни (хляб, макаронени изделия, ориз, картофи) и сладки храни (плодове, сладкиши, десерти).

„Може би си мислите, че ако се нуждаем от глюкоза за енергия, повече глюкоза ще ни даде повече енергия, затова трябва да се опитаме да ядем колкото се може повече захарни и нишестени храни, нали така? Всъщност това не е вярно: едно растение се нуждае от вода, за да живее, но ако му дадете прекалено много, то умира. По същия начин, ако дадете на човека твърде много глюкоза, започват да се случват лоши неща“, обяснява Инчауспе.

Когато по време на хранене доставим твърде много глюкоза твърде бързо в организма си, се получава т.нар. глюкозен скок. Това не е нещо, което засяга само хората с диабет. Повечето от нас изпитват глюкозни скокове (според някои оценки в САЩ това са около 80% от населението) и за съжаление тези скокове носят със себе си последици, които могат да навредят както на физическото, така и на психичното ни здраве. Тези скокове и спадове ни карат да се чувстваме уморени, да изпитваме силен глад, да изпитваме пристъпи на апетит на всеки два часа, да си причиняваме възпаления, стареене (и бръчки!), лошо настроение, хормонален дисбаланс, който може да доведе до трудни симптоми на менопауза, мозъчна мъгла… а в дългосрочен план – състояния като диабет тип 2 и симптоми на Алцхаймер. Добрата новина е, че не е нужно да живеем с тях.

Как да слезем от това скоростно влакче в увеселителен парк? Като изравняваме кривата. Тъкмо тук е мястото на полезните съвети в тази книга.

Задайте си следните въпроси, за да разберете дали имате проблеми с глюкозата и дали методът „Глюкозна богиня“ може да ви помогне:

Изпитвате ли неистово желание за сладки храни?
Пристрастени ли сте към захарта?
Уморявате ли се през деня?
Трудно ли намирате енергия, за да правите това, което бихте искали да правите?
Нуждаете ли се от кофеин, за да продължите да работите през деня?
Имате ли мозъчна мъгла?
Получавате ли хранителна кома след хранене?
Имате ли нужда да се храните на всеки няколко часа?
Чувствате ли се раздразнени или ядосани, когато сте гладни?
Имате ли силни пристъпи на глад през деня?
Чувствате ли се разтреперани, замаяни или прималели, ако храненето се забави?
Имате ли акне?
Имате ли екзема?

Имате ли псориазис?
Страдате ли от възпаления?
Имате ли ендометриоза?
Имате ли синдром на поликистозните яйчници (СПКЯ) или нередовен цикъл?
Страдате ли от тежък предменструален синдром или болезнен цикъл?
Ако сте жена, имате ли проблеми с оплешивяване на главата или с окосмяване на лицето?
Имате ли проблеми с плодовитостта?
Опитвате ли се да отслабнете, но ви е трудно?
Имате ли проблеми със съня или се събуждате с учестено сърцебиене?
Имате ли енергийни сривове, при които се изпотявате или ви се гади?
Изпитвате ли тревожност?
Изпитвате ли депресия?
Имате ли други симптоми, свързани с психичното здраве?
Често ли ви се случва да се дразните от приятелите и семейството си без очевидна причина?
Променливо ли е настроението ви?
Често ли се простудявате?
Имате ли киселинен рефлукс или гастрит?
Казвали ли са Ви някога, че нивото на глюкозата ви е повишено?
Имате ли реактивна хипогликемия?
Имате ли инсулинова резистентност?
Имате ли преддиабет или диабет тип 2?
Имате ли затруднения с овладяването на гестационния диабет?
Имате ли затруднения с управлението на диабет тип 1?
Имате ли неалкохолна мастна чернодробна болест?
Имате ли сърдечно заболяване?
И накрая (но може би най-важното)…
Смятате ли, че бихте могли да се чувствате по-добре, отколкото в момента?

Ако сте отговорили с „да“ на някой от тези въпроси, този метод е за вас.

Loading

КАКВО МИСЛИШ?

2.9k Гласове
Upvote Downvote

Вашият коментар

Avatar

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Невъзможните любовни истории: Пазолини и Мария Калас

Италианец отваря първото кино у нас