in

ЕхаЕха

30 здравословни храни, които диетолозите не ядат

Искате да се храните здравословно? Търсите в магазина етикети, които ви обещават по-малко захари и мазнини? Детайлното вглеждане в дребния шрифт за съдържанието обаче показва, че това не винаги е така. Ето 30 примера защо си заслужава да се вгледате по-добре в надписите следващия път, когато посегнете към някоя „здравословна“ храна в магазина.

1. Храна с вкус на…

Много често пазарът предлага храни като овесени каши, супи, бульони, бисквити, които оставят погрешното впечатление, че съдържат определени продукти. Истината е, че много от тях имат само вкуса на обещаните продукти, без да ги съдържат. Здравословните съставки са заменени с аромати, добавени захари и натрий. Затова трябва внимателно да прочетете съдържанието на продукта и да предпочетете онзи, който не ви обещава вкус на нещо, а самото нещо. Добре е също така да изберете продукт, който съдържа по-малко от 6 грама захар и 140 мг натрий на порция, съветва Жаклин Коста, клиничен диетолог в университетската болница Темпъл във Филаделфия. Още по-добър избор са чистите продукти, към които да добавите по свой вкус свежи плодове, ядки или щипка канела.

2. Паста със зеленчуци

Разликата между обикновената паста и тази, която претендира да е обогатена със зеленчуци, е толкова незначителна за вашето здраве от хранителна гледна точка, че е по-добре да изберете „обикновена“ паста без добавки, към която да добавите пресни зеленчуци, съветва Емили Рубин, клиничен диетолог в университетската болница Томас Джеферсън във Филаделфия.

3. Зеленчуков чипс

Пърженият чипс си е пържен чипс, независимо дали е направен от картофи или от нещо друго. Проблемът е в наситените и трансмазнините, използвани в процеса на пържене, казва Адриан Юдим, експерт в центъра по хранене в Бевърли Хилс. Много зеленчукови чипсове всъщност съдържат предимно картофи, а не зеленчуците, за които претендерат. Диетологът съветва да си приготвите свой собствен зеленчуков чипс от кейл, моркови, или тиквички.

4. Фабрични смутита

Много фабрични смутитa са приготвени от плодов сок като база, но с добавени захари и калории. Ако се зачетете в етикета, ще видите, че една малка бутилка смути съдържа мазнини и много добавени захари, които не са най-доброто за вашето здраве. Затова предпочетете да приготвите своето смути сами, като пасирате замразени плодове или зеленчуци, добавите кисело мляко и протеин на прах.

5. Готови замразени ястия

Готовите замразени храни, които само трябва да се сложат в микровълновата фурна, често са рекламирани като ниско калорични, но всъщност не са. Много чето към тях се добавя натрий, за да изглеждат свежи. За да избегнете това, можете да си сготвите сами различни ястия, да замразите тези порции и да ги редувате.

6. Заместители на месо

Много хора не ядят месо и предпочитат вегетариански продукти. Част от тези полуготови храни, предлагани в магазина, които претендират, че са отличен заместител на месото, обаче са претъпкани със спорни съставки като преработен соев протеин, рапично масло, карамелен оцветител и сгъстители. Ако сте вегетарианец, който разчита на растителна храна и безмесни продукти, по-добре е да изберете източници на протеини като боб, леща, яйца, млечни продукти, ядки и семена, съветват диетолози.

7. Дресинги за салата без мазнина

Винаги сте мислели, че продуктите без мазнина са здравословни? Не е съвсем така. Салатите са пълни със зеленчуци, които съдържат витамини, важни минерали и антиоксиданти, които предпазват организма ни от заболявания. Но ако към тях няма добавена здравословна мазнина, тялото ви не е в състояние да абсорбира хранителните вещества от салатата.

8. Бутилирано кафе или чай

Въпреки, че са удобни, когато пътувате, предварително бутилираните кафе и чай, са приготвени често от разтворими гранули или са пълни с добавени захари или техни заместители. По-добре подгответе своята предпочитана напитка вкъщи, добавете лед и я носете със себе си за из път.

9. Лека майонеза

Истина е, че леката майонеза съдържа по-малко калории и мазнини, отколкото традиционната версия. Но както и при много други „леки“ продукти, отнемането на мазнината означава добавяне на захари и други подобрители. „Малко здравословна мазнина във вашата храна всъщност помага на тялото да абсорбира ключови хранителни вещества като витамините А, Д, Е и К, така че няма причина да се придържате фанатично към нискомаслени продукти“, казва диетоложката Карен Ансел, автор на книгата „Здравословни суперхрани срещу остаряване“.

10. Нискомаслено сирене

Сиренето е богато на протеин и калций. Защо тогава ни е нужна нискомаслената му версия? „Тя има вкус на гума, не се топи добре и няма усещането за пълноценен продукт“, казва Бони Талп, автор на „Прочети, преди да го изядеш“. По-добре е да изядете по-малко, но качествено сирене, отколкото много, но лошо, нали?

11. Диетични безалкохолни

Много хора заместват подсладените безалкохолни напитки с тяхна нулева версия, тъй наречените Zero. Това не е най-добрата идея, смятат диетолози. Заместителите на захар могат да причинят подуване и газове, да доведат до наднормено тегло, както и да увеличат риска от остеопороза и дори диабет тип 2.

12. Протеинови барчета

Много от протеиновте барчета са пълни с различни видове захар, мазнини, изкуствени оцветители и вкусови подобрители. Част от тях съдържат продукти като сюкралоза и корени от цикория, които причиняват газове. „Забелязах, че тези барчета не могат да са добър заместител за храненето. Огладнявам скоро след това, независимо колко грама протеини или фибри съм приела според етикета“, казва диетоложката Джес Кординг. Тя съветва да се търсят протеинови барчета с истински съставки, а не със заместители, чиито имена на етикетите звучат екзотично.

13. Протеинови бисквити

Истината е, че тези биквити не се различават много от нормалните и едва ли ще заместят приема на естествени протеини. Ако бисквитите ви привличат неудържимо, можете да хапвате по 1-2, но не се лишавайте от истинските доставчици на протеини за тялото ви – риба, месо, мляко, яйца, ядки и бобови.

14. Гранола

Гранолата, която мнозина смятат за много здравословна храна, всъщност е пълна с калории, мазнини и захари. Диетоложката Линдзи Пайн съветва да избирате гранола, която съдържа по-малко от 150 калории, 6 г. захар и 2 г. мазнини за четвърт купичка.

15. Сметанови заливки

Сметановите заливки за сладолед и сладкиши, особено тези от спрей, съдържат предимно високозахарен царевичен сироп, хидрогенирани мазнини и изкуствени овкусители. Затова трябва да ги избягвате. По-добре използвайте 1-2 лъжички истинска сметана или кисело мляко, ако искате да ги смесите с плодове или за украса на вашите сладкиши.

16. Овкусени плодови млека 

Киселото мляко, известно още като йогурт, е добър начин да си набавите пробиотични бактерии, калций, протеини и витамин Д. Добре е обаче да се избягват версиите с добавени плодови вкусове. Те съдържат твърде много захар, изкуствени оцветители и аромати на плодове, съветва диетологът Робин Форутан, говорител на Академията по хранене и диети. Изкуствено подсладените леки млека, могат да причинят подуване и газове. По-добре изберете истински йогурт и му добавете канела, ванилия и пресни плодове по ваш вкус.

17. Супи от консерви

Мнозина мислят, че чрез готовите или полуготовите супи, могат да си набавят зеленчуците, които не им достигат. Проблемът е, че тези полуфабрикати са пълни с натрий. По-добре си направете собствена супа с палитра от зеленчуци – моркови, сладки картофи, джинджифил, домати, спанак и целина, и я подсилете с протеини от пиле, леща или йогурт. Избягвайте изкуствените бульони, които съдържат консерванти и подобрители на вкуса.

18. Салатени сосове

Ако прочетете етикета на готовите салатени сосове ще видите, че много от предварително подготвените са пълни с консерванти, от които тялото не печели нищо. Вместо да разчитате на тях, по-добре е да смесите чисто маслиново олио, авокадо, ябълков или оцет балсамико, да добавите малко дижонска горчица и ще получиге отлична салатена заливка.

19. Обезмаслени продукти

Бъдете внимателни с етикета, който съдържа думата „обезмаслен“. Често, за да се балансира вкуса и за да се компенсира загубата на едно вещество, се добавя друго. Много от тези продукти съдържат повече захар, отколкото пълномаслената версия.

20. Овесено мляко

Това растително „мляко“ се извлича от овесените ядки и се появи на пазара сравнително наскоро. Все пак имайте предвид, че то не може да замести яденето на овесени ядки. Като допълнение, има повече калории и мазнини, отколкото всяко друго мляко, както и по-малко протеини от кравето.

21. Безглутенови продукти

Много хора нямат нужда от т.нар. безглутенова диета, но смятат, че тя ще им помогне да свалят излишни килограми. Много продукти, рекламирани като безглутенови обаче, имат също толкова калории, натрий, добавена захар и наситени мазнини, както всяка друга преработена храна. „Повечето от безглутеновите брашна, използвани за направата на тези продукти, съдържат по-малко хранителни вещества и фибри, в сравнение с пълнозърнестата им версия“, казва диетоложката Ким Мелтън.

22. Сироп от агаве

Много хора заместват меда с агаве, считайки, че е по-здравословно. Сиропът от агаве прилича на царевичен високофруктозен захарен сироп. Той прониква директно в черния дроб и не повишава кръвната захар, но големи количества могат да подложат организма ни на изпитание. Затова е по-добре да се използва мед или добрата стара захар.

23. Бадемово брашно

Бадемовото брашно може да е пълно с протеини, но също така съдържа много калории и мазнини. В половин чаша от него има 300 калории и 22 грама мазнини, за разлика от обикновеното, което съдържа само 220 калории и 0,6 гр. мазнини.

24. Натурални сокове

Дори върху кутията да е написано 100% сок без добавена захар, имайте едно наум, че соковете са концентрирана захарна бомба – 1 чаша съдържа 22 г. захар, докато в плода има само 13 г. Когато изстисквате своите плодове и зеленчуци, за да ги превърнете в сок, се лишавате от фибрите, които са важни за чревното здраве и за контрола на кръвната захар. Затова смутито или парче плод са решително по-евтин и по-здравословен избор от сока.

25. Ядково мляко

Ако имате непоносимост към лактоза, ядковите млека могат да бъдат добра алтернатива. Важно е обаче, какъв тип ядково мляко ще изберете. В много от тях има добавена захар. Затова бъдете сигурни, че на етикета пише неподсладено.

26. Кокосово брашно

Това брашно, произведено от ситно смлени кокосови орехи, е широкоизползвано от хората, които следват кето и безглутенова диета. То обаче е пълно с калории и мазнини, така че имайте едно наум.

27. Сушени плодове

Сами по себе си плодовете са здравословни, но сушената им версия – не толкова. Веднъж изсушени, те съдържат повече и по-концентрирана захар и имат по-малък обем, което кара хората да ядат повече.

28. Пълнозърнести продукти

Тези продукти са много добри за здравето и без съмнение, търговците използват това, когато изготвят етикетите. Когато купувате продукти, представени като пълнозърнести обаче, се вгледайте по-добре в етикета. Ако на него не пише 100%, това означава, че в продукта има само известна добавка на зърната, за които претендира.

29. Мюсли

Мюслите са безспорно здравословна храна, но това не значи, че не тябва да четете етикета внимателно. Много често към тях се добавят ядки и сушени плодове, което ги прави по-калорични и мазни от обикновените зърнени храни. Много от версиите са изкуствено подсладени, затова търсете мюсли без добавена захар.

30. Миксове от ядки

Много от готовите миксове ядки съдържат прекалено много сушени плодове или хрупкави люспи изкуствени добавки, които им придават тежест и обем. По-добре направете свой собствен микс от здравословни ядки, като предварително се информирате кои видове колко наситени мазнини и захари съдържат, за да постигнете здравословен баланс.

Loading

  • Четете ли етикетите на продуктите, които купувате?

    Young woman reading label milk
    • Да
    • Не
    • Понякога

КАКВО МИСЛИШ?

4 Гласове
Upvote Downvote

Вашият коментар

Avatar

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Всекидневните навици, заради които остаряваме по-бързо

Най-любопитното за приказната сватба на Парис Хилтън