in

5 начина да преборим умората

пролетна умора

Пролетната умора засяга немалка част от хората и е една от най-честите причини за физическото неразположение през този период. Спи ни се, чувстваме се непрестанно уморени, не можем да се концентрираме, раздразнителни и скептични сме.

През зимните месеци организмът ни е лишен от достатъчно количество слънчева светлина и витамини, настроен е за трупане на запаси за ранно лягане, тъй като се стъмва лесно. Ето защо с настъпването на пролетта тялото ни преживява шок. Трябва му време, за да се настрои на пролетен режим, да се разбуди от зимния сън и да е наш верен спътник през стресиращите дълги работни дни, които ни предстоят чак до лятната отпуска.

Температурните промени са стресиращи за организма и пренастройката към по-високите температури изисква време. Още повече, че през март и април времето е много променливо и е нормално температурните амплитуди от 10 градуса за 1 ден да ни се отразяват на настроенията.

Друг фактор е насищането на кръвта ни с кислород, благодарение на по-честото излизане на чист въздух, проветряването на стаите, разцъфването на дърветата. Когато количествата на въглеродните показатели рязко спадат, кръвоносните съдове се свиват и ние ставаме по-вяли, неработоспособни и сънливи. Вижте няколко полезни съвета, с които да ускорите процеса на адаптация към пролетта и да преборите пролетната умора.

Здравословно хранене и много вода

Засилената консумация на сезонните плодове и зеленчуци, съчетано с пиенето на много вода, определено събуждат и освежават тялото ни. Зареждаме се с витамини, минерали, течности и енергия. Приемът на Витамин С е препоръчителен.

Спорт

Студът отмина и вече нямате извинение. Обувайте маратонките и отивайте в парка при първия удобен случай. Това е най-сигурният път към свежест и добро настроение, прогонвайки мързела от себе си. Метаболизмът ще се активизира, ще подобрите настроението и формата си и лесно ще се настроите на лятна вълна. Излагането на слънчевите лъчи влияе положително на настроението и активизира тялото.

Сън, но не прекалено

Желанието за сън е най-сладко точно в периода на пролетната умора, въпреки че много хора се оплакват и от безсъние. Наспивайте се поне по 7-8 часа в този период, за да сте в най-добра форма. Не се поддавайте и на желанията да прекалявате с въргалянето в завивките и сън повече от реално необходимия, защото ще се чувствате още по-отпуснати на следващия ден.

Не увеличавайте кофеина

Увеличавайки дневната доза енергийни стимуланти, няма да се почувствате по-свежи, а само  ще се изнервите допълнително и няма да може да спите спокойно. Приемайте кофеин, колкото сте свикнали обикновено и черпете енергия по естествени начини.

Редуване на студен и топъл душ 

Редуването на студена и топла вода има благотворен ефект върху организма, защото постепенната смяна на температурата на водата поставя организма нащрек. Тя ободрява тялото, но помнете никога да не преминавате рязко от топла към студена вода и обратно. Трябва да се започна с гореща вода и постепенно да се премине към студена, като се завърши винаги с хладка. В противен случай организмът може да се стресира и да настъпи шок.

Loading

КАКВО МИСЛИШ?

3.2k Гласове
Upvote Downvote

Вашият коментар

Avatar

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Томас Хертог за Стивън Хокинг, Големия взрив и Вселената като холограма

Всестранно развитият гений на Лев Толстой