Витамин D поддържа костите ви здрави и може да предпази от рак. Но някои „здравословни“ диети могат да ви изложат на риск от дефицит на витамин D и днес ще ви разкажем за тях.
Дефицитът на витамин D е свързан с хронични заболявания като сърдечно-съдови заболявания и рак. Твърде стриктното ограничаване на определени храни може да доведе до сериозни здравословни проблеми.
Симптомите за дефицит на витамин D включват умора, депресия, безплодие, хронична болка и чести респираторни инфекции.
Вижте 7 диети, с които трябва да внимавате:
Веган
Най-лесният начин да си набавите витамин D е слънчевата светлина върху кожата ви, която стимулира тялото да произвежда витамин D. Но през зимата ще трябва да си го набавяте допълнително. За съжаление на веганите, млечните продукти, рибата и яйцата са сред най-богатите хранителни източници на този витамин.
Ово-вегетарианец
Подобно на веганската диета, ово-вегетарианският подход към храненето изключва вашите основни хранителни източници на витамин D. Ово-вегетарианците ядат растителни храни като зеленчуци, плодове, зърнени храни, ядки, семена и боб, а също така включват яйца, но не млечни.
Ово-вегетарианците могат да задоволят нуждите си от витамин D, като пият обогатени сокове и мляко на растителна основа и ядат яйца и диви гъби. Гъбите са единственият растителен източник на витамин D, защото те могат да произвеждат витамин D от слънчева светлина, но само изложените на слънчева светлина диви гъби осигуряват значителни количества.
Алкална диета
Тази диета включва консумацията на алкални храни, за да намалят общата киселинност на тялото ви. Списъкът с храни включва повечето зеленчуци, някои плодове, боб, бадеми и зърнени храни, като елда и лимец. Идеята, че намаляването на киселинността на тялото ви ще подобри здравето ви, е съмнителна и диетата определено може да доведе до недостиг на важни хранителни вещества – като витамин D.
Рибата, яйцата и млечните продукти са в списъка на киселинните храни, но въпреки това тези храни са най-добрите ви хранителни източници на витамин D.
Палео
Готови ли сте да имитирате хранителните навици на нашите предци от палеолита, като се придържате към зеленчуци, плодове, ядки, семена, месо, риба и яйца – но без млечни продукти или зърнени храни? Това не е най-правилната или най-логичната рецепта и ще пропуснете мляко и кисело мляко, богати на витамин D.
Ако наистина искате да спазвате палео диета, увеличете консумацията на обогатени млечни алтернативи, като бадемово мляко, и редовно яжте мазна риба (сьомга, риба тон, скумрия, пъстърва, сардини).
Кето диета
Целта на кето диетата е да принуди тялото ви да изгаря мазнини за енергия. За да стигнете дотам, трябва да получите поне 70 процента от калориите си от мазнини и само около 5 до 10 процента от въглехидрати; останалите 20-25 процента са чист протеин.
Ако следвате кето диета, съсредоточете се върху консумацията на мазна риба и яйца, за да задоволите нуждите си от витамин D. Кето диетата ви насърчава да ядете цели яйца поради съдържанието на мазнини в жълтъка и там също се съхранява витамин D.
Чистите 30
Тази диета ви кара да се ангажирате с 30 дни ядене на цели храни като зеленчуци, месо, яйца, риба, ядки и някои плодове, като същевременно изключите всички преработени храни, зърнени храни, млечни продукти и бобови растения. Подобно на палео и кето диетата, „Чистите 30“ може да ви изложи на риск от дефицит на витамин D, тъй като изключва здравословните млечни продукти като прясно и кисело мляко. Яденето на много яйца и особено на мазна риба може да ви помогне да задоволите нуждите си от витамин D.
Прочетете още: