Пащърнакът е кореноплоден зеленчук с богат хранителен профил. Той има поразителна прилика с моркова и единственият начин да ги различите, е цветът. Вкусът на суровия пащърнак е нещо между морков и картоф с мирис на пресен магданоз.
Честата консумация на този интересен зеленчук помага за укрепване здравето на сърцето, предотвратяване на вродени дефекти, подобряване на храносмилането и функцията на имунната система. Вижте повече за ползите на този богат на фибри, калий и фолиева киселина зеленчук.
Ползи:
1. Подобрява здравето на сърцето
Пащърнакът е чудесен източник на калий и има много благоприятно влияние върху сърцето. Редовният прием на пащърнак може да противодейства на инфаркт и коронарна болест на сърцето.
Редица проучвания показват, че редовният прием на калий намалява със 17% риска от сърдечни заболявания и увеличава продължителността на живота с над 5 години. А пащърнакът съдържа този минерал в изобилие.
Консумацията му помага и за регулиране на нивата на кръвното налягане и предотвратяване на сърдечни заболявания, а фибрите могат да понижат нивата на лошия холестерол.
2. Предотвратява вродени дефекти
Пащърнакът е добър източник на фолиева киселина – хранително вещество, което може да намали риска от вродени дефекти на гръбначния мозък и мозъка с до 70%. Най-опасният от тях е спина бифида, при който бебето се ражда с част от гръбначния мозък извън тялото.
3. Подобрява храносмилането
Наличието на фибри прави пащърнака идеална храна за хора със храносмилателни проблеми. Фибрите, които съдържа, са разтворими и улесняват здравословното преминаване на храната през храносмилателния тракт. Те също така предпазват от запек и други стомашно-чревни заболявания.
4. Подсилва имунитета
Пащърнакът е богат също така на Витамин С, което подсилва имунната система и е важно за синтеза на колаген, който е важен за косата, кожата и ноктите. Утановено е, че витамин С действа благоприятно върху системни и респираторни инфекции. Дефицитът на витамин С се свързва с нарушен имунитет.
5. Помага в борбата с килограмите
Пащърнакът съдържа малко калории и намалява чувството за глад, тъй като спира освобождаването на герлин (един от хормоните на глада). Зеленчукът действа благоприятно върху метаболизма и помага за извличането на най-полезните вещества от храната.
Странични ефекти
Пащърнакът може да причини алергии при някои хора. Ако почувствате обрив, усещане за парене по устните, устата или гърлото, трябва да се консултирате с вашия лекар. Консумирайте само корена на зеленчука и избягвайте листата, тъй като могат да причинят образуване на мехури по кожата. Избягвайте също дивия пащърнак, тъй като листата му са токсични.
-
Обичате ли пащърнак?
-
Да
-
Не
-