Всички знаем, че пържените картофи, пицата и пастата, поничките, сладоледът и т.н. не са препоръчителни, ако се опитваме да отслабнем. Но повечето хора си мислят, че няма ограничения, когато става въпрос за смуути, мюсли и други „здравословни храни“.
Проблемът идва от това, че хората често бъркат здравословните и нискокалоричните храни. Ядките, например, са много полезни, но в никакъв случай не са нискокалорични.
Вижте кои са 12 от храните, които не бива да ядете, ако искате да отслабнете, макар че се считат за здравословни:
1. Гранола
Половин чаена чаша гранола съдържа между 200 и 300 калории, между 12 и 16 грама захар, от 3 до 15 грама мазнини и близо 40 грама въглехидрати. Плюс това, гранолата не се яде самостоятелно, а се смесва с кисело мляко и плодове, което още повече повишава калоричността ѝ.
Повечето хора си мислят, че започването на деня с купа гранола с кисело мляко е добре идея, но по този начин може да приемете близо 600 калории само на първото хранене за деня.
2. Моктейли
Моктейлите са коктейли, които не съдържат алкохол. Добре известен факт е, че алкохолът е много калоричен и следвайки тази логика, би трябвало моктейлите да не съдържат толкова много калории. Да, но те се приготвят от плодови сокове и сиропи, които съдържат много захар и калории.
Вместо да се лишавате от алкохола с идеята да отслабвате, по-добре пийте чаша бяло вино или една светла бира. Това са най-нискокалоричните алкохолни напитки.
3. Бутилирани смутита
Смутитата са полезни и много вкусни, но е добре да си ги приготвяте сами, тъй като знаете колко и какви плодове сте добавили, можете да използвате ядково мляко и да не добавяте никаква захар.
Това обаче не важи за бутилираните смутита. Те съдържат доста калории и захар. Едно смути съдържа средно между 6000 и 1000 калории. Жените, които искат да отслабнат, трябва да приемат средно 1200-1400 калории, така че не е добра идея да си набавят 1000 от тях само от едно смути.
4. Зеленчуков чипс
Когато видим „зеленчуков“ или „зеленчуци“ на етикета, автоматично си мислим, че този продукт е здравословен и нискокалоричен. Това обаче е маркетингов трик.
Факт е, че зеленчуците са полезни, но е добре да ги консумирате сурови, вместо преработени по какъвто и да било начин. Ако искате да хапвате зеленчуков чипс, по-добре е да си го направите сами. Нарежете различни зеленчуци на тънко, поръсете със зехтин и малко сол и печете във фурната на ниски градуси. Така ще знаете, че няма добавете консерванти, аромати и други.
5. Протеинови барчета
Повечето протеинови барчета, които се предлагат на пазара, са калорийни бомби и не са много по-полезни от обикновените шоколадови десертчета. Протеиновите барчета обикновено съдържат много въглехидратите, трансмазнини и много захар.
Ако имате нужда да хапнете нещо дребно между обяда и вечерята, по-добре изяжте един пресен плод.
6. Плодови сокове
Плодовете съдържат ценни витамини и хранителни вещества, но когато ги изцедите на сок, губите нещо много ценно от плодовете- фибрите. Добре е да хапвате плодовете цели, вместо да ги изцеждате. И това важни за всички видове плодове.
7. Пуканки
Пуканките всъщност са царевични зърна, така че наистина са полезни. Но това важи само за домашно приготвените пуканки. Пуканките за микровълнова стават много по-лесно и бързо, но съдържат доста мазнини, сол и аромати.
Не е нужно да се отказвате от хапването на пуканки, тъй като те са вкусни и нискокалорични, просто си ги приготвяйте сами, а не купувайте пакетираните такива.
8. Дресинги за салати
Салатата е здравословен избор за обяд или вечеря. Когато се състои само от зеленчуци, яйца и месо, например, тя е и сравнително нискокалорична храна. Ако добавите обаче дресинг, семена, плодове, крутони и т.н., броят на калориите бързо се увеличава.
Повечето дресинги за салата съдържат майонеза, горчица, мляко и т.н. Всички тези продукти са доста калорични.
9. Алтернативна паста
Нетрадиционните „макаронени изделия“, като тези, направени от боб, ориз и соеви продукти, стават все по-популярни като по-здравословен вариант за феновете на пастата.
Тези алтернативни видове паста съдържат повече хранителни вещества от обикновените макарони, които се състоят само от брашно и вода, но това не означава, че са по-нискокалорични. Те съдържат въглехидрати и калории, също като обикновената паста, така че не се заблуждавайте, че можете да ядете такъв вид паста на воля и да не напълнявате.
10. Безглутенови храни
Хората, които имат непоносимост към глутен, трябва да ядат безглутенови храни. Но тези, които избират храни без глутен, защото си мислят, че са по-нискокалорични и полезни, са много заблудени.
Истината е, че зърнените храни, които не съдържат глутен, обикновено са много горчиви. За да се замаскира този вкус, се добавя захар. Това автоматично прави тези храни всичко друго, но не и нискокалорични.
11. Комбуча
Комбучата е много полезна, защото съдържа пробиотици, но истината е, че купената комбуча съдържа и много захар. Ако искате да се наслаждавате на тази напитка, без да пълнеете, пригответе я в домашни условия, за да сте сигурни, че не съдържат добавена захар.
12. Сушени плодове
Когато имате опцията да избирате между пресни и сушени плодове, винаги избирайте пресните. Сушените плодове имат много калории и добавена захар.
Например една чаша стафиди съдържа 434 калории и 86 грама добавена захар. За сравнение, чаша грозде съдържа само 62 калории и 15 грама захар. Това означава, че ако изядете 7 чаши прясно грозде, ще приемете същото количество калории, колкото ако изцядете само 1 чаша стафиди.
-
Консумирате ли тези храни?
-
Да
-
Не
-