Асеновата крепост е символът на Асеновград и една от най-добре запазените крепости в България. Останките от крепостната стена и църквата „Света Богородица Петричка“ се намират на 3 км от Асеновград.
Асеновата крепост е изградена на рида Могилата, „кацнала“ на самотна скала, на 130 метра над града. Крепостта се извисява над пътя Станимака – Бачковски манастир, а местоположението й е стратегическо.
View this post on Instagram
От три страни крепостта е на отвесни скали, надвесени над реката, което правело крепостта абсолютно недостъпна в миналото.
Първите сведения за съществуването на Асеновата крепост са открити в Бачковския манастир, но се предполага, че съществува още от времето на траките. Те построяват укрепление там, тъй като оценяват непристъпността на терена.
View this post on Instagram
Първоначално Асеновата крепост била малка крепост-кула, разположена на прохода, свързващ Пловдив с Беломорието. По-късно се разсраства и в местността се обособяват две села- Стенимахос и Петрич.
По време на Третия кръстоносен поход крепостта е превзета. През следващите години претърпява много преустройства и промени. Най-значителният строителен период е по времето на цар Иван Асен ІІ, през 1230 – 1231 г. Крепостта е укрепена и разширена и именно в чест на цар Иван Асен, започва да бъде наричана „Асенова“. Преди това е наричана „укрепеното селище Петрич“.
View this post on Instagram
В една скала на крепостта е издълбан надписа: „В лето 6739 (1231) индикт четвърти от бога въздигнатий цар Асен на българи, гърци и други страни постави Алекси Севаста и изгради този град.“
Крепостта е разрушена от османците, но поради някаква причина църквата остава непокътната. Църквата „Света Богородица Петричка“ е най-запазената част от крепостта и функционира до ден днешен. Кулата й служела едновременно за камбанария и наблюдателница, а по-късно е реставрирана и е напълно действащ православен храм- можете да влезете и да запалите свещичка.
View this post on Instagram
Има една интересна легенда, свързана с църквата, която гласи, че всяка нощ между Бъдни вечер и Коледа, църквата започвала да сияе, а камбаната започвала да бие. Чували се песнопения, а миризмата на тамян се носела наоколо. Един обикновен човек от близкото село минавал покрай църквата и искал да се скрие от идващата буря. Църквата била обвита от гъста мъгла, но човекът успял да си проправи път и да надникне. Вътре видял много християни, облечени в празнични одежди и свещеник, който водел литургия. Това била последната служба на свещеник Антимос. Той бил наказан от Бог всяка година да изпълнява една и съща литургия, тъй като претупал церемонията в коледната нощ, бързайки да седне на отрупаната трапеза. Това е най-разпространената версия на легендата.
Останалото, което ще видите, са руините, които пазят историята на България, и прекрасната гледка, която ще ви остави без дъх.
View this post on Instagram
Асеновата крепост е един от 100-те национални туристически обекта на България и е чудесен вариант за уикенд разходка. Тя е отворена за посетители от 09:00 до 18:00 през зимния сезон и от 09:00 до 20:00 през лятото. Цената на билета е 4 лева.
-
Посещавали ли сте Асеновата крепост?
-
Да
-
Не
-