Румъния е физически толкова близо до България и същевременно е толкова непозната. Хубавото е, че можете да отскочите както за уикенда до Букурещ например, така и да останете за по-дълго в някой от морските, ски и балнео курорти, да обиколите прочутите византийски манастири в Буковина или да опознаете делтата на река Дунав и месоядните й растения.
Букурещ
Румънската столица Букурещ се намира само на 75 км от Русе. В емблема на града се е превърнал Палатът на Парламента, който е втората по големина административна сграда в света след Пентагона. В проектирането му са участвали 700 архитекти, а в изграждането му – над 20 000 работници. Парламентът, със своите 12 надземни и осем подземни етажа, е израз на мегаломанското мислене на Чаушеску. Диктаторът нарежда няколко от най-старите квартали на столицата да бъдат изравнени със земята, за да може пред Парламента да се прокара обширен булевард с фонтани между платната – достоен фон за величествената сграда. Част от Парламента е отворен за посещения с предварителна уговорка, а билетът е около 3,50 евро.
Други забележителни сгради в Букурещ са Дворецът „Котрочени”, в който се помещава президентската администрация, Дворецът на Патриаршията, Войводският дворец – един от най-старите паметници от времето на феодализма, запазен в оригиналния си вид. Сградата на Съдебната палата е построена през 1895 г. като копие на Двореца на правосъдието в Париж.
Триумфалната арка в Букурещ е открита през 1936 г. в памет на храбростта на румънските воини, сражавали се през Първата световна война.
Едно по-различно преживяване предлага Музеят на селото, който се намира в северната част на Букурещ, край езерото Херастръу. Там на площ от над 100 000 кв.м са изложени 272 автентични селски къщи, ферми и дворове от цялата страна.
По склоновете на Карпатите
Карпатите предлагат много възможности – от разходка сред иглолистните и широколистни гори и алпийски пасища, до почивка в някой от многобройните балнеокурорти като Бъиле Тушнад, Борсек, Ковасна. Не очаквайте 5-звездни спа-центрове, а чист въздух и природа, недокосната от човешката ръка.
В Карпатите има и чудесни условия за ски в популярните курорти Лаку Рошу, Синая, Предеал, Борша.
Може би един от най-популярните е Пояна Брашов, който наскоро беше обявен от британско проучване за най-евтиния ски курорт, в който ще получите качество срещу парите си, следван непосредствено от Банско.
Пояна Брашов се намира на 1770 м надморска височина, на около 10 км от град Брашов, и разполага с олимпийска писта, улей за бобслей, 12 писти за спускания и две шанци за скокове.
В самия град Брашов пък се твърди, че се намира най-тясната уличка в Европа. Страда Сфории (Въжената уличка) е широка едва 1,20 м и първоначално е била използвана за достъп на пожарникарите.
Ако искате да научите за още забележителности, прочетете ТУК