in

ЕхаЕха ОМГОМГ ПлачиПлачи ЛюбовЛюбов СмяхСмях СладкоСладко ЯдосанЯдосан Yalta Art RoomYalta Art Room

12 любопитни факта за Млечния път

Млечния път

Млечният път в продължение на векове озадачава учени и философи по целия свят. Тази галактика е нашият дом, тя обхваща нашата планета, нашата слънчева система и милиарди звезди и планети. Вижте 15 любопитни факта за Млечния път, които вероятно не знаете:

1. За първи път Галилей разпознава светлинната лента на Млечния път като отделни звезди през 1620 г. Смята се обаче, че американският астроном Едуин Хъбъл е открил истинската форма и обхват на Млечния път, както и че има повече галактики извън него.

2. Млечният път и Андромеда, друга спирална галактика, се насочват една към друга с около 120 км в секунда и според учените ще се сблъскат след над 4 млрд. години.

3. Има солидни доказателства, че в галактическия център на Млечния път има свръхмасивна черна дупка.

4. Името Млечен път произлиза от гръцката дума galaxías kýklos или млечен кръг, поради появата му като неясна млечна ивица в небето.

5. Когато се гледа с просто око през нощта от която и да е точка на земята, Млечният път изглежда, че е съставен от 2500 звезди. Реалната цифра всъщност е между 100 и 400 млрд. звезди.

6. Млечният път винаги губи звезди чрез свръхнова (процес, при който в края на жизнения цикъл на звездата се случва голяма експлозия, премахвайки почти цялата ѝ маса) и произвежда около 7 звезди годишно.

Млечния път

7. Всяка снимка, която някога сте виждали на Млечния път от космоса, е или на друга галактика, или колаж. Ние се намираме вътре в галактиката и няма как да направим снимка на въздуха.

8. Смята се, че възрастта на Вселената е около 13,7 млрд. години. Най-старите звезди в Млечния път, открити в кълбовидни купове, са на 13,6 млрд. години.

9. Галактиката се върти около централна ос. От около 65 млн. години, или от времето, когато динозаврите са изчезнали, се смята, че Слънцето е изминало около една трета от пътя около тази ос.

10. През 2015 г. бе открита планета във външния край на обитаемата зона на Млечния път – Keper-186f. Тя обикаля около звезда джудже и е на 4,730 трилиона км разстояние. Keper-186f може да е в състояние да поддържа живот.

11. Млечният път има диаметър около 9,5 х 1017 км.

12. Нашата слънчева система обикаля около центъра на галактиката с около 827 000 км/ч. Обект, който се движи толкова бързо, може да обиколи екватора на Земята за 2 минути и 54 секунди.

 

Loading

КАКВО МИСЛИШ?

0 Гласове
Upvote Downvote

Вашият коментар

Avatar

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Флорио

Историята на фамилия Флорио – вълнуваща и ужасна, славна и трагична

Как 75-годишна инфлуенсърка влезе в топ формата на живота си