Макар хората от векове да размишляват върху смисъла на живота, проучвания по този въпрос се провеждат едва в последните години. Какъв е смисълът на живота? Може би е глупав въпрос – в края на краищата той е бил преобразяван и изопачаван през вековете от различни религии, философии, биологията и космологията, но все още не е получил категоричен отговор.
Смисълът не се открива, а се създава
„Може би смисълът на живота е да се служи на Бог, да се попадне в рая, да се постигне нирвана, цялостност или каквато и да е финалната дестинация, където получаваме крайното просветление или се освобождаваме от всяко страдание? До известна степен зависи от това дали отправяте въпроса към исляма, юдаизма, християнството, будизма, или хиндуизма. Или може би смисълът на живота е да стигнем до най-високото ниво на познание. Вероятно има толкова отговори, колкото и философии“, смята шведския изследовател и професор по икономика Микаел Дален. И пише цяла книга по темата под заглавието „Какъв е смисълът?“. Базирана на множество изследвания и примери от живота и работата на популярни личности като Чарлз Дарвин, Виктор Франкъл, Зигмунд Фройд и други, тя ни доказва, че смисълът не се открива, а се създава. И често не се крие в големите постижения и успехи, а в малките случки, които се наслагват в голямата картина на нашето съществуване.
Пътят до 26-те цивилизации
През 2020 година изследователи от университета „Корнел“ публикуват научна статия, в която се казва, че всъщност може да има общо 26 цивилизации в различни части на нашата галактика, но това предстои да стане ясно. Техният обезкуражаващ извод е, че човечеството вероятно ще отмре, преди да може да установи контакт с която и да е от тях. Така шансовете да научим дали те са намерили смисъла на съществуването, трябва да се считат за безплодни. Eто защо Стивън Хокинг заключава, че целта на живота е да изучава Вселената, докато Айнщайн твърди, че значението на живота е илюзия, но потребна илюзия. Може би твърдението на Айнщайн подчертава защо този въпрос ни съпровожда през всички времена: защото не знаем отговора, но имаме нужда да вярваме, че отговор съществува.
Милиарди търсения в Гугъл
Може би затова фразата „смисъл на живота“ е отбелязала милиарди търсения в Гугъл, което я поставя статистически в началото на списъка с търсени фрази, не много далеч от най-търсената „прогноза за времето“.
„Като говорим за времето, проверих собствената си хипотеза и установих, че търсенето на смисъла на живота в интернет е по-често през най-тъмните и най-студените месеци в годината, с изключение на празници като Коледа и Нова година. Това е времето, когато за много хора животът натежава. Открих и в моето проучване на щастието: средното ниво на щастие е най-ниско през зимата, по-специално през февруари, който е най-студеният и болестотворен месец на годината. Това ме доведе до мисълта да съпоставя търсенията за смисъла на живота с търсене на лечение и резултатите повториха същата схема. По същия начин направих съпоставка и установих, че търсенето на „смисъла на живота“ расте с нарастването на търсенията на „икономика“. По същия начин стоят нещата и с „безработица“ и „развод“, разсъждава Микаел Дален.
Навсякъде по света хората размишляват върху смисъла на живота, независимо дали живеят в Австралия, Швеция, Азърбайджан, или Зимбабве. Над 60 процента споделят, че го правят често или понякога, в проучване, направено преди около година сред 100 000 души от 80 различни страни.
Защо смисълът е важен днес?
Какъвто и да е смисълът на живота, изглежда, че всички имаме нужда от него. За да се облягаме понякога на него, може би най-много когато животът е труден или направи неочакван завой. Като че ли сега се нуждаем повече от всякога при цялата наводняваща ни информация и с нарастване на трудността да различаваме истината от „истината“. Всички избори, които правим, и всички различни житейски пътеки, между които избираме, както и глобалната пандемия, която затвори почти целия свят, ни карат да осъзнаваме, че нищо не може да бъде възприемано като даденост. „Когато зададох въпроса Какъв е смисълът на живота? на 1000 шведи по време на ковид пандемията, 38 процента от тях казаха, че са започнали да мислят повече за смисъла на живота, и повече от половината бяха убедени, че този въпрос е станал по-важен“, споделя още изследователят.
Чрез обобщение на години проучвания в сферата на психологията, философията, религията, биологията и космологията, Микаел Дален представя тринайсет ключови съвета, които безотказно могат да ни насочат в правилния път.
В книгата му ще открием още:
Защо рутината е един от най-важните фактори, който съдейства на астронавтите да поддържат умствените си функции по време на дълги периоди в Космоса;
Какъв общ навик споделят Франц Кафка и Леброн Джеймс;
Защо е важно да разказваме за живота си – под формата на дневник или блог – и как това би ни помогнало да се чувстваме по-значими;
Защо по-често трябва да се свързваме с природата; да даваме воля на креативността си и да помагаме на другите.