in

7 недостатъка на човешкото тяло

Човешко тяло

Човешкото тяло е невероятно. Състои се от сложни системи и перфектно адаптирани органи, които образуват една добре смазана машина.

Всяко нещо в човешкото тяло има предназначение и функция. Някои процеси в тялото са толкова съвършени, че чак ни се струват нереални.

Но въпреки че е гениално, в човешкото тяло има някои неща, които не са чак толкова перфектни.

Ето 7 недостатъка на човешкото тяло, за които вероятно не знаете:

1. Гръбначният стълб

Гръбначен стълб

Преди няколко милиона години, нашите предци се придвижвали на 4 крака, а гръбнакът им бил във формата на лък- идеално оформен и достатъчно силен, за да придържа всички важни органи.

Постепенно обаче хората започват да ходят на два крака. Според учените, това е страхотно, поради редица причини. Освобождаването на ръцете ни позволява да използваме инструменти, очите са на такова ниво, че виждаме по-добре, а кожата, изложена директно на слънчевите лъчи, е значително по-малко.

Ходенето на два крака обаче не е никак добре за гръбначния стълб. Той трябвало да се огъне в S- образна форма, в същото време трябва да балансира ужасно тежкия череп, което води до напрежение на места, на които преди не е имало такова. Именно поради тази причина днес почти всеки има болки в кръста.

2. Колене и бедра

Крак

Освен гръбначния стълб, коленете, глезените и бедрата също страдат от нашето ходене на два крака. След еволюцията, цялата тежест на тялото пада върху краката, докато преди е била разпределена и на краката, и на ръцете. Коленете, бедрата и глезените ни просто не са създадени за толкова голяма тежест.

3. Раждането

Раждане

Раждането може би е първото нещо, което изниква в съзнанието на всеки, когато става въпрос за недостатъци на човешкото тяло. Фактът, че женският таз е изключително тесен, а главата на бебето е доста голяма, прави раждането толкова болезнен процес.

4. Мъдреци

Мъдрец

Във времето, в което хората се хранели с влакнести растения, мъдреците са били от голяма полза. Сега обаче се храним с по-меки и преработени храни, което прави тези зъби абсолютно излишни.

Освен това мозъците ни стават все по-големи, съответно челюстите стават по-малки, за да освободят място. Когато няма достатъчно място, за да избият, мъдреците се вадят, но процедурата е доста болезнена.

5. Мултифункционално гърло

Гърло

Проблемът с човешкото гърло е, че участва както в храносмилането, така и в дишането. Задавянето е една от най-честите причини за смърт, така че тази мултифункционалност на гърлото определено не е нещо хубаво.

При повечето животни нещата се случват по същия начин, но има и такива, които се хранят и дишат от различни места.

6. Клепачите

Око

Идеята на миглите, освен да правят очите ни по-изразителни и красиви, е да улавят прах, течности и всякакви малки частици, които могат да увредят очните ябълки. Парадоксът в случая е, че доста често самите мигли падат и попадат вътре в окото, като го дразнят.

При животните пък клепачите са изградени от 3 слоя. Дебела обвивка, която блокира светлината, по-тънка мембрана, която предпазва окото от различни частици и трета мембрана, която поддържа окото влажно.

7. Терморегулацията

Изпотяване

Поддържането на постоянна телесна температура е от решаващо значение за живота. Температурата на тялото трябва да бъде около 37°C, тъй като това е температурата, при която трябва да се случват химичните реакции в нашето тяло.

При бозайниците има много гениални примери за терморегулация- големите уши на пустинната лисица, които помагат за бързо охлаждане на тялото, кухата козина на полярните мечки и т.н.

Ние, хората, разполагаме само с потни жлези, които са най-малко ефективното средство за регулиране на температурата.

Loading

КАКВО МИСЛИШ?

0 Гласове
Upvote Downvote

Вашият коментар

Avatar

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Как 75-годишна инфлуенсърка влезе в топ формата на живота си

Махмурлук

Как лекуват махмурлука по света?