Предприемач с безпогрешен нюх за иновации; милиардер с ексцентрични начинания, колкото възхвалявани, толкова и критикувани; дързък мечтател, който има за цел да колонизира Марс… Илон Мъск е най-богатият човек на Земята, но как го е постигнал? Как едно момче аутсайдер, родено в Южна Африка по време, когато страната е раздирана от бунтове, става един от най-влиятелните хора на планетата? И как става най-дръзкият експеримент в култа към личността на съвременната култура?
Майкъл Влисмас търси отговорите в новата биография на създателя на Tesla и SpaceX. Авторът е награждаван журналист и автор на седем книги, включително биографии на голф легендата Гари Плейър, ръгбистът Шалк Бургер старши и ученият проф. Тим Ноукс. Той живее в Съмърсет Уест, близо до Кейптаун, с жена си и двамата им сина. Управлява собствена спортна новинарска агенция.
В книгата „Илон Мъск. Рискувай всичко“ (изд. „Кръг“) Влисмас провежда десетки интервюта със съученици, приятели и бивши служители в компаниите на Мъск, изчита и хиляди страници с информация в стремежа си да разгадае енигмата Мъск. Защото колкото и да е публичен образът му, колкото и явни да са бизнес делата на милиардера, една част от космополитната му личност остава невидима за обществото. Може би това се дължи на неговия ексцентризъм и чудатост или просто на неговата природа – рядко срещан мечтател и смелчага. Хората от този калибър са решени да променят света. И Мъск следва същата траекторията.
Още с първата си компания – Zip2, той прави нещо, което изглежда просто днес, но новаторско някога – качва в интернет справочниците „Жълти страници“ и „Бели страници“, придружени с карти. Бизнес указателят е използван основно от вестникарската индустрия, като първият клиент е „Ню Йорк Таймс“. Казано най-просто: Мъск смята, че всички трябва да могат да намерят най-близката пицария и как се стига до нея. Южноафриканецът продава компанията за близо 300 милиона и от новак в Силициевата долина се превръща в един от основните играчи. Той минава по тази траектория на успеха и със следващите си компании. От PayPal, с която направи възможно онлайн банкирането, през космическите полети, достъпни за обикновени хора на SpaceX; и електрическите автомобили на Tesla.
Влисмас проследява пътя към професионалния успех на Мъск без да отегчава с подробности, като непрекъснато задава и отговаря на въпроса: „Защо Мъск преследва точно тези цели?“. Той винаги го поставя в контекст – откъде идва и накъде отива.
Богаташът има милиони последователи и верни фенове, но и не му липсват яростни критици. Хора, които го определят като наивен фантазьор, чиито идеи не струват нищо. Влисмас не подминава този хор от недоволни присмехулници. Техните редици се увеличиха значително след като милиардера придоби социалната мрежа Twitter, прекръстена на X. Влисмас търси основанията в доводите на недоброжелателите, отговоря на критиките, уместни или не, като разкрива личността на Мъск и нейните мотиви зад едно или друго решение.
Биографията всъщност е своеобразен психологически профил на Мъск, като за целта авторът задълбава и в турболентното му детство, сложните отношения с баща му и трудностите, през които преминава като подрастващ.
„Имало е време, когато хората са се стремили към далечните краища на планетата – пише Влисмас в книгата. – За авантюристите, изследователите и пионерите фокусът е бил върху откриването на далечни земи, изкачването на най-високите върхове, изследването на океанските дълбини. А после фокусът започва да се измества навътре. Голямото откривателско пътешествие навлиза в съзнанието и емоциите; по-скоро в съществуването, отколкото в действието. Може би Мъск ни привлича отново към големи и дръзки идеи. Изважда ни от вглъбеността и ни кара да насочим поглед нагоре. По време, когато фокусът ни се е стеснил до кадър в Instagram на екрана с размер 16:9, той ни изтръгва навън и ни напомня да мечтаем“.