Ежедневието на съвременния човек е забързано, изпълнено с много задачи, напрежение и отговорности. В невъзможност да се справят със стреса, все повече хора получават паник атаки. Симптомите са подобни на тези на сърдечен пристъп и средностатистически се изпитват от един на всеки десет души. Физически паник атаките се усещат като недостиг на въздух, болки в гръдната област, нервен стомах, потене и треперене. Хората имат чувството, че ще умрат всеки момент или ще загубят напълно умствен контрол, като страхът е изключително интензивен, а физическите усещания и реакции – доста осезаеми и силни. Поради тези причини много от тях смятат, че имат сърдечен пристъп, което от своя страна допринася за паниката.
Трябва обаче да знаем, че всичко се случва в условията на липса на реална физическа опасност, въпреки, че всеки, който страда, преживява ситуацията много различно. Затова почти всички специалист дават съвети как можем да се борим с атаките психологически. Тъй като те се случват заради повишена степен на тревожност, първото нещо което трябва да се направи, е тя да се намали до минимум. Много хора се адаптират към паническото си разстройство, като просто елиминират нещата, които го предизвикват. Лечението е от решаващо значение, тъй като свикването с паник атаките води до елиминиране на голяма част от ежедневните дейности и съответно намаляване на качеството на живота
Но как да се справим с тях? Този въпрос остава съществен. Отговорът е неочаквано обикновен – като се научим да ги разпознаваме. Преди всичко трябва да си даваме сметка и ясно да осъзнаваме, че изпитваме именно паник атака, а не става въпрос за физическа криза.
Ето и трите етапа, през които протича една паник атака:
Първият знак за атаката може да е нещо малко, като притеснителна мисъл или пристъп на тревога за нещо. Това обикновено води до сърцебиене.
Вторият етап е бързото засилване на тревогата, при което физическите симптоми се влошават. Сърцето започва да бие много по-бързо, започва потене, адреналинът се покачва. Страдащият е убеден, че има сърдечен пристъп или друг физически катастрофален проблем. Пулсът му се учестява и става много по-висок, ако го сравним с интензивна тренировка или продължителен фитнес.
При третия етап тревогата се превръща в трудно контролируема или неконтролируема паника. Тя завърта цикъла от тревожност и страх пак с повишена сила. Затова помнете, че най-важно е да успеете да се справите с атаката, ако получите такава.
Все пак обаче не забравяйте, че най-добрият вариант е да не се стига до там – опитайте да намалите стреса до минимум и задължително и час по-скоро намерете нещо, което ви разтоварва. Грижете се за себе си.