Днес е един от най-хубавите пролетни празници- Лазаровден. Днешният ден се свързва с настъпването на пролетта и с популярния обичай Лазаруване.
Както на всеки друг празник, трапезата е важна част от обичаите и има традиционни ястия, които се приготвят. Тъй като Лазаровден е по време на Великденските пости, ястията са постни, но е позволено да се яде и риба.
Характерни за днешния ден са всички ястия с коприва, спанак, лапад и всичко зелено. Приготвят се супи, каши, вити баници и други.
Другото нещо, което задължително присъства на трапезата и е свързано с обичая Лазаруване, са лазарските плитки. Лазарките месят специални питки, наречени плитки, тъй като тестото буквално се сплита на плитка. Тези обредни хлебчета са свързани и с утрешния обичай Кумичене.
На Лазаровден се приготвя и сладко варено жито. Жените ходят на гробищата, прекадяват гробовете и носят от него. Въпреки че се приготвя за мъртвите, вареното жито е важна част от трапезата.
Ако искате да спазите традициите и да приготвите традиционна за Лазаровден трапеза, ето едно примерно меню:
1. Супа от коприва, киселец и див чесън
Копривата, киселецът, лападът и другите т.н. „зелении“ са много полезни и може да се приготви много вкусна супа от тях.
Ако решите те да присъстват на трапезата ви под формата на супа, вижте тази рецепта за вкусна супа от коприва, киселец и див чесън:
2. Лазарски плитки
По традиция лазарските плитки се замесват с квас, но тъй като не всеки разполага с квас, ще ви предложим рецепта с мая. Освен това квасът има специфичен вкус и може да не допадне на всички от семейството.
Необходими продутки:
- 400 грама брашно
- 20 грама прясна мая или 7 гр. суха
- 1 с.л. захар
- 1 ч.л. сол
- 1 с.л. оцет
- 1 с.л. олио
Начин на приготвяне:
Сложете маята в малко топла вода, заедно със захарта и 1 с.л. брашно. Покрийте купичката с кърпа и оставете на топло, за да втаса.
Брашното се пресява и се изсипва в голяма купа. Направете кладенче и в него добавете солта, маята, оцетът, олиото и малко вода. Замесете тесто.
Ако тестото е прекалено лепкаво, добавете още брашно.
Оставете тестото да втаса, докато удвои обема си.
След това го размесете отново и оформете 3 топки.
Разточете ги в продълговата форма и оплетете плитка.
Оставете да втаса още веднъж, след което намажете с малко мазнина и печете в предварително загрята на 180 градуса фурна.
Пече се около 40 минути.
3. Варено жито
Вареното жито се приготвя много лесно и рецептата може да се променя. За подсладител може да се използва или захар, или мед. В някои рецепти се добавят и малко обикновени бисквити, а в други не.
Необходими продукти:
- 2 чаени чаши жито
- 200 грама пудра захар
- кората от 1 лимон
- 2 ванилии
- 1 ч.л. канела
Начин на приготвяне:
Житото трябва да се почисти и измие добре. След това се слага да се вари в 8 чаши вода и се готви, докато удвои обема си.
Когато е сварено, трябва да изстине леко. След това се добавят захарта, кората от лимон, ванилиите и канелата и всичко се разбърква много добре.
Накрая можете да добавите орехи, стафиди, натрошени бисквити, сушени плодове и т.н.
-
Спазвате ли традициите на Лазаровден?
-
Да
-
Не
-