in

ЛюбовЛюбов

Българин създава в Австралия революционен за времето си стол

Постижението на Джордж Дукоф от Трявна влезе в австралийския национален архив

НАЦИОНАЛНА БИБЛИОТЕКА НА АВСТРАЛИЯ

Българин се прочу в Австралия с най-обикновен стол, който нарекъл Volkschair – фолксчеър – народен стол, по подобие на фолксваген – народна кола. Това става през 1957 г., а постижението заема подобаващо място в австралийските национални архиви!

За дизайнерския стол, създаден от 41-годишния Дуков, гърмят всички австралийски вестници по онова време. Наричат го „стол със здравословна линия”, а снимката на Дукоф с творението му обикаля местната преса.

Според една от статиите, публикувана на 17 септември 1958 г. в The Cumberland Argus, фирмата на българина „Дукоф и ко” в Брисбейн започнала с производството 100 стола седмично, но постепенно планирала да увеличи производството. Модерните за времето си дизайнерски столове били предназначени за ползване в болници, училища и жилища, а според описанието в местната преса дизайнът подобрявал чувството за комфорт и намалявал стреса.

Столът, създаден от Дукоф, тежал по-малко от 6 кг, а цената му била между 4 и 7 британски лири в зависимост от това дали краката му са дървени, или стоманени.

От интервютата на българина се разбира, че създал новата мебел след десетки експерименти, които продължили няколко години. Целта му била да направи стол, който може да се ползва навсякъде. Така се получила финалната версия – парче шперплат за гърба и седалката, които се свързват с дървени подлакътници. Сега това звучи логично, но за времето си е било истинска революция, казва архитектът Стив Мартин пред изданието Australian Modern.

Предимството на фолксчеъра според експертите, е, че частта за тялото се отделя лесно от тази за ръцете. Това прави стола лесен за почистване и следващо сглобяване.

Авангардният дизайн осигурил на българина клиенти и просперитет в мебелния бизнес за години напред.

Кой е Джордж Дукоф?  Роденият в Трявна на 30 април 1916 г. младеж се озовал в страната на кенгуруто през 1951 г. Придобил мебелни умения в София, но през 1936 г. се преместил в Унгария, където се запознава с унгарската си съпруга Оливия. Скоро след това двамата се местят в Германия, после – в Белгия, а през 1951 г. решават да заминат за Австралия.

Там българинът работи 4 г. като ватман в Бризбейн, докато решава да отвори малък бизнес за производство на мебели. Специализира се в проектирането и производството на столове. Когато през 1956 г. бизнесът се развива, Дуков премества производството и деветимата си служители в нов магазин, където разработва нови проекти за олекотени, трапезарни, кухненски и спални столове. Но, както сам признава в няколко интервюта, които дава след създаването на „народния стол”, все търсил стола с голямо С. Той трябвало да бъде комфортен, приспособим за употреба навсякъде, а цената му да бъде „народна”.

„Мисля, че успях!”, казва по-късно Дукоф. И се оказва прав – много от столовете в най-реномираните мебелни магазини на XXI век, носят специфичната линия на стола, измислен от българина.

 

СНИМКИ:

Джордж Дукоф със своя фолксчеър – народния стол със здравословна линия

СНИМКИ: НАЦИОНАЛНА БИБЛИОТЕКА НА АВСТРАЛИЯ

Loading

КАКВО МИСЛИШ?

6 Гласове
Upvote Downvote

Вашият коментар

Avatar

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Бялото винаги е на мода

Закинтос – островът на костенурките Карета карета