Голямата мечка е добре познат набор от звезди, които всички разпознаваме в нощното небе. Често срещан въпрос е дали това е съзвездие и ако не е, тогава какво е?
Подреждането на звездите, които образуват това, което наричаме Голяма мечка, се появява в текстове, които са на стотици години. Защо тези седем ярки звезди са такава мистерия?
Вижте 7 любопитни факти, които ще отговорят на тези въпроси:
1. Голямата мечка е подредба от звезди, която се намира в Северното полукълбо и се върти около полярната звезда. Най-доброто време да я видите е между март и юни, когато е разположена по-високо над хоризонта. През есента и зимата е по-близо до хоризонта.
2. Състои се от седем ярки звезди – Dubhe, Merak, Phecda, Megrez, Alioth, Mizar и Alkaid. Четири от тях определят това, което виждаме като купа, а останалите три – това, което наподобява дръжка.
3. В световен мащаб Голямата мечка се определя като символ на севера. Тя дори е изобразена върху знамето на Аляска, което се състои от осем звезди, седемте от които правят Голяма мечка, а осмата символизира Полярната звезда.
4. Голямата мечка не е съзвездие, а астеризъм (група от блестящи звезди, които образуват видни шарки в нощното небе). Те са по-малки от съзвездие и понякога съставляват част от съзвездие.
5. Голямата мечка е част от съзвездието „Голяма мечка“. По-конкретно, „опашката“ е част от съзвездието „Голямата мечка“ (Ursa Major). То е третото по големина от съвременните съзвездия.
6. Голямата мечка е едно от 48-те съзвездия, изброени от астронома Птолемей през II век сл. Хр.
7. В Библията формацията се нарича „Седемте звезди“, но е позната с различни имена по целия свят. В САЩ и Канада астеризмът е известен като Голяма мечка, защото прилича на кратуна за пиене. В Обединено кралство го наричат „Плугът“. В Малайзия е познат като „съзвездие от лодки“, а в Индонезия – „звезди на кану“.
Прочетете още: