„Красотата на тази жена не е това, което се нарича несравнима и поразителна от пръв поглед. Но нейната привлекателност се отличаваше с неустоим чар и осанката й, съчетана с огромна харизма, която се проявява във всяка дума, във всяко движение, здраво грабва душата ти“. Така древногръцкият историк Плутарх описва Клеопатра. Една от най-известните жени от древността е родена на 24 ноември 69 г. пр. Хр. Векове наред тя продължава да бъде една от най-великите загадки в историята, около която има повече легенди, отколкото факти.
Дълго време се смята, че тя е фатална красавица. Учени обаче твърдят, че Клеопатра не е била неустоима хубавица. Особено прославен е носът й – нови изследвания на черепа на предполагаемата й сестра Арсиноя показват, че носът й е с класическа форма, смятана днес за симетрична и естетична. Клеопатра обаче е чаровна, умее е да води разговор така, че е омайва събеседниците си с остроумието и духа си.
Според легендата тя прави бани с магарешко мляко. По нейно време то е вид козметично средство. Само че няма исторически доказателства, че владетелката се къпе в мляко.
Клеопатра се омъжва за двама от братята си. В египетските династии женитбите между брат и сестра са задължителни, тъй като сама жена не може да управлява страната. Владетелката нямаскрупули да отстранява противниците си. Смята се, че разчиства сметки включително с членове на семейството си. След смъртта на Юлий Цезар не се поколебава да отстрани сестра си Арсиноя, но как точно, не се знае.
Клеопатра влиза не само в политически съюз с новата суперсила Рим. Известна е легендата за първата й среща с Юлий Цезар – тя се появява в палатите му, увита в килим. Любовница е на Цезар и му ражда син. След смъртта на Цезар Клеопатра завладява и сърцето на Марк Антоний и има три деца от него.
По нейно време са издигнати редица архитектурни бижута. По нейна заповед на Александрийското пристанище е издигнат пищен храм в памет на Цезар. Неотдавна бяха разкрити останки от основите му.
Клеопатра управлява Египет 21 години и не позволява страната да падне във владение на Римската империя.
Голяма мистерия е и смъртта й. Най-убедително се налага версията, че Клеопатра се самоубива със Свещената кобра, нейната пазителка, дарена й от храма на Слънцето. Други твърдят, че се самоубива, като драска ръката си с гребен, намазан с отрова. Съвременният немски учен Кристоф Шефър твърди, че Клеопатра е взела отровна смес от опиум и хмел. Известно е, че египетската царица е починала през 30 г. пр. Хр. Години наред се смяташе, че причината за смъртта й е ухапване от египетска кобра, но учените вече са убедени, че смъртта на Клеопатра е причинена от отрова, която не е змийска.
Легендарната царица влиза в историята не толкова като известна красавица, а като твърд политик, който дълго време не допуска Рим да завладее Египет.