Малко аромати могат да се сравнят с този, който се разнася от кухнята, когато във фурната се готви Кунели стифадо – вероятно защото в това гръцко ястие със заешко месо, което някои кулинари сравняват с винен кебап, има наистина богат букет от ухания. Достатъчно е да споменем карамфила, пръчицата канела, кимиона, чесъна и връзката bouquet garni, в която място намират стръкче пресен риган, мащерка и дори лентичка портокалова кора! Хем си мислим, че знаем добре как да приготвяме заек, хем елините имат с какво да ни изненадат – включително с лъжичката мед в тази рецепта.
Но да започнем отначало с едно от най-вкусните и всъщност доста здравословни ястия, с които можете да се поглезите с чиста съвест в някоя мразовита вечер – да, определено Кунели стифадо не предполага бърз обяд „на крак“, а достатъчно време да му се насладите в задушевна компания, защо не и с чаша вино.
И така, ето какво ви е нужно за тази рецепта, освен търпение и балкански мерак:
- Едър заек, около килограм и половина би било идеално, разрязан на 8 парчета (според най-класическата рецепта);
- Малко брашно за овалване;
- 150 мл. качествен зехтин;
- 1 килограм арпаджик (или просто по-дребни глави лук, ако не намерите арпаджик);
- 125 мл. червен винен оцет;
- 3 накълцани скилидки чесън;
- Половин килограм дребни, предварително обелени домати;
- 1 супена лъжица смлян кимион;
- 1 пръчица канела;
- 8 зрънца бахар;
- 1 супена лъжица мед;
- 125 гр. доматено пюре;
- 600 мл. червено вино (тежките сортове са за предпочитане в тази рецепта);
- Сол и черен пипер;
- Така наречения bouquet garni, който в случая представлява пристегната с конец връзка от 2-3 дафинови листа, по няколко стръкчета свежа мащерка и риган, и 1 лентичка обелена портокалова кора;
Загряваме предварително фурната на 180 градуса. Междувременно овалваме парчетата заешко в брашно и ги сотираме за 5 минути в дълбок тиган на котлона, в половината от предвидения зехтин. Месото трябва да започне леко да покафенява.
Добавяме обеления арпаджик (да, знам, че това белене може да е досадно), намаляваме температурата на котлона и продължаваме да сотираме още 20-ина минути. Прехвърляме заешкото и арпаджика в традиционен гювеч или стъклена тавичка с похлупак, който ще ползваме по-късно.
Връщаме се при тигана, увеличаваме до средна температурата на котлона и изсипваме в зехтина оцета и чесъна. Бъркаме с дървена лъжица за не повече от 2 минути, а после прибавяме доматите, подправките и меда. Готвим, разбърквайки, още 5 минути, след което изсипваме в тигана доматеното пюре, червеното вино и останалия зехтин. Оставяме сместа да заври, подправяме я със солта и пипера, а после я изсипваме върху заешкото и арпаджика в тавичката/гювеча.
Пъхваме вътре и връзката bouquet garni, с конеца нагоре – за лесно изваждане по-късно.
Покриваме съда с похлупака, слагаме го в загрятата фурна и готвим на 180 градуса половин час. Намаляваме температурата на 150 градуса и готвим още час и половина (нали ви споменах, че това е slow food, и е необходимо търпение?).
Накрая изваждаме готовото Кунели стифадо от фурната, махаме от съда връзката bouquet garni и пръчицата канела, и вече може гордо да сервираме на трапезата този истински кулинарен шедьовър.
Добър апетит или както биха казали гърците: Кали орекси! И не, не си бройте калориите, ако решите да се насладите на превъзходния сос заедно с малко препечен хляб със зехтин и риган…
-
Обичате ли да готвите заешко?
-
Да
-
Не
-