На 24-ти юни отбелязваме Еньовден- най-вълшебният ден в годината. Празникът винаги е на тази дата, на която честваме също рождението на св. Йоан Кръстител.
Първоначално Еньовден съвпадал и с лятното слънцестоене, 21 юни. Поради тази причина много от поверията и обичаите са свързани с култа към слънцето.
Слънцето
Смята се, че на днешния ден всичко около нас е заредено с много енергия. Слънцето предава от своята енергия на водите и билките и ги прави лековити. Според поверията, на Еньовден започва далечното начало на зимата. Казва се „Еньо си наметнал кожуха да върви за сняг“. От днес нататък и денят започва да намалява, като бавно се приближаваме към зимата.
Вярва се, че преди да тръгне към зимата, слънцето се окъпва във водите и ги прави лековити. След това се отърсва и росата, която пада има магическа сила. Поради тази причина всеки трябва да се измие по изгрев в течаща вода и да се претъркаля в росата, за да бъде здрав.
Повечето обичаи, свързани с днешния празник, са обвързани със слънцето. Вярва се, че слънцето трепти, докато изгрява днес, и който го види ще бъде здрав през цялата година. Има и начин човек да разберете каква година го чака- дали ще бъде здрав или ще боледува. Отново по изгрев слънце всеки трябва да застане с лице към слънцето и през рамо да види сянката си. Ако сянката е цяла, ще бъде здрав през годината, ако се отразява наполовина- ще го спохождат болести.
Забрани и поверия
Има и една забрана на днешния ден. На Еньовден не бива да се жъне, защото се вярва, че свети Еньо ще порази с гръм всеки, който не го е уважил и работи на днешния ден.
Съществува поверие, че на днешния празник, в нощта срещу Еньовден, от земята излиза син пламък на местата, на които има заровено имане.
Еньовски билки
Най-важно място в днешния празник заемат билките, тревите и цветята. Смята се, че билките имат най-голяма лечебна сила именно днес и трябва да се берат по изгрев слънце. Жените берат различни билки, най-вече еньовче, и плетат венци. Правят и букетчета от билки и цветя, които задължително се връзват с чевен конец.
Задължително се берат 77 билки и половина. Казва се, че билките са за всички болести и за болестта без име.
В някои части на страната се прави китка за всеки член на семейството, всички китки се оставят навън през нощта, а на сутринта се гадае за здравето на всеки от семейството.
На други места тези китки се окачват в дома и се използват за лекуване на болни. Водата, в която са били потопени китките се пие от болни хора и бездетни жени. Останалите пият от водата за здраве, а с нея могат да се правят и различни отвари и магии, включително магия за любов.
С цветята, набрани на този вълшебен празник, се плете голям венец, през който всички минават за здраве.
Еньова буля
Друг много интересен елемент от празника е т.н. Еньова буля. Жените от селото се събират и обличат малко момиченце като булка- с дълга бяла риза и червена връхна дреха, която се нарича кават. Момиченцето се забулва с червено було, а на главата му се слага сребърна пара и венец от еньовче. След като Еньовата буля е готова, жените тръгват на шествие из селото, като носят момичето на ръце. Те пеят еньовденски песни и по този начин молят св. Еньо за здраве и плодородие. Накрая връщат Еньовата буля при майка ѝ.
На днешния ден имен ден празнуват Енчо, Еньо, Даян, Даяна, Деница, Дилян, Диляна, Диян/Диан, Дияна/Диана, Деян/Деан/Дея/Деа, Деяна/Деана, Билян, Биляна и всички, носещи имена на билки.