На някои въпроси наистина е трудно да се даде отговор. Такъв е въпросът за цвета на огледалото. Вероятно сте чували, че то е бяло… Обикновено бялото отразява всички цветове във всички различни посоки. Процесът е известен като дифузно отражение. Огледалата отразяват цветовете обратно в посоката, в която са поставени и това се нарича огледално отражение. Това ни позволява да видим обекта такъв, какъвто е преди отражението.
Когато казваме, че един обект е червен например, това означава, че когато светлината го достигне, той поглъща всички цветове освен червеното, което от своя страна се разпръсва и се улавя от човешкото око.
Какъв обаче е реалният цвят на огледалото?
Още през 2004 г. двама испански изследователи – Реймънд Л. Лий младши и Хавиер Ернандес-Андрес провеждат експеримент в една от най-популярните атракции в Музеите на науката в Гренада – огледалните тунели. Те са изградени от две огледала едно срещу друго с по два изрязани отвора за очи, в които всеки посетител може да надникне.
Изследователите открили, че когато отражението на огледалата се отрази напред-назад над 50 пъти, зеленото става преобладаваща дължина на вълната, която можем да видим.
Огледалото има ли цвят? Отговорът е да. Колкото и странно да ви звучи, неговият цвят е зелен. Той се дължи на смесването на сода и вар (силициев двуокис със сребърна основа). „Перфектното“ огледало не разпръсква цветове, а ги отразява в оригиналния им вид. Но това е на практика невъзможно, тъй като винаги част от светлината не се улавя, а се разпръсва. При огледалото това се случва най-вече със светлинен спектър в диапазона от 510 нанометра, който човешкото око възприема като зелено.
Проверете сами
За да се уверите, че цветът на огледалото е зелен, може да поставите две огледала едно срещу друго, за да получите т.н. „огледален тунел“. Когато погледнете в него, ще установите, че колкото по-напред гледате, толкова по-зелено и по-тъмно ще бъде отражението. Това се дължи на факта, че зеленият цвят изчезва по-бавно от останалите цветове.