Обикновено свързваме гледането на филми с разтоварване и откъсване от реалността за известно време. Фантастичните филми правят точно това- пренасят ни в друг свят, далечен от всичко, което ни заобикаля в ежедневието. Комедиите пък имат за цел да си разсмеят, а романтичните филми- да ни накарат да помечтаем.
Един малко по-пренебрегван жанр са биографичните филми, но всъщност някои от тях са доста смислени и задоволяват любопитството ни. Независимо дали филмът е посветен на личност, на която се възхищаваме, или на такава, която мразим, интересно е да получим отговор на въпроса „Какъв живот е имал този човек и защо се е превърнал в това, което е?“
Вижте 7 биографични филма, които си заслужава да изгледате:
„Капоти“
View this post on Instagram
„Капоти“ е филм на режисьора Бенет Милър и е вдъхновен от живота на скандалния, находчив и изключително надарен Труман Капоти.
Ролята на Капоти е изиграна от талантливия Филип Сиймур Хофман, който сваля цели 15 килограма за ролята си във филма. Хофман пресъздава отличителните черти на Капоти по забележителен начин.
Филмът „Капоти“ е посветен на повратен момент от живота на журналиста. Действието започва с първото пътуване на Капоти до Канзас, когато се среща с убийците на семейство Клътър. Журналистът проследява отблизо всичко, свързано с убийството и в последствие пише романа „Хладнокръвно“.
„Човекът слон“
View this post on Instagram
Биографичният филм „Човекът слон“ разказва историята на Джоузеф Мерик. Мерик е англичанин с тежки вродени дефекти, изоставен от родителите си и наричан „изрод“ от всички околни.
Неговият лекар Фредрик Тревс го спасява от мизерията, образова го и му дава възможността да води сравнително нормален живот.
Филмът, който може да се определи като триумф на кинематографията, постига голям успех и е номиниран за осем награди Оскар, включително за най-добър филм.
„Социалната мрежа“
View this post on Instagram
Филмът „Социалната мрежа“ описва възхода на социалните медии, Марк Зукърбърг и Facebook. Също така ни показва първоначалния спад на собствения социален живот на основателя. Той се разделя с Ерика Олбрайт, а приятелството му със съоснователя на Facebook, Едуардо Саверин, приключва.
Филмът е изпълнен с всякакви емоции: предателство, гняв, самота, ревност. „Социалната мрежа“ получи общо осем номинации за Оскар и спечели три от тях: най-добър филмов монтаж, най-добър адаптиран сценарий и най-добра филмова музика.
„Фрида“
View this post on Instagram
Филмът „Фрида“ не е типичен биографичен филм, тъй като излиза извън границите на реализма, към които се придържат повечето подобни филми. „Фрида“ включва яркото въображение на Кало в изобразяването на събитията от нейния живот.
Мечтите на Фрида, колкото и грандиозни или фантастични да са те, се разиграват пред нас заедно с нейните реални преживявания. Чрез тези наситени с фантазия моменти и трогателното изпълнение на Салма Хайек като Кало, филмът докосва зрителя и определено си струва да го гледате.
„Авиаторът“
View this post on Instagram
„Авиаторът“ е един от най-великите биографични филми на всички времена. Филмът изобразява живота на Хауърд Хюз – американски пилот, кинопродуцент, бизнесмен, плейбой и един от най-богатите хора по онова време.
Въпреки че на пръв поглед възприемаме Хюз като супергерой, филм, фокусиран само върху тази част от живота му, би бил непълен. „Авиаторът“ показва и тъмната страна от живота на пилота- уязвимостта и най-вече битката му с обсесивно-компулсивното разстройство.
Хауърд Хюз е изигран от Леонардо ди Каприо, а историята е много завладяваща.
„Моят ляв крак“
View this post on Instagram
Това е историята на Кристи Браун, ирландски художник и писател, роден с тежка церебрална парализа. Филмът е базиран на автобиографията на Браун, която носи същото име. Заглавието „Моят ляв крак“ идва от факта, че левият крак е единствената част от тялото, която Браун може да контролира. Съответно Браун рисува и пише с крака си.
Филмът е много добър и изпълнен с трогателни сцени.
„Ганди“
View this post on Instagram
Филмът „Ганди“ е с продължителност малко повече от 3 часа и не описва живота на Махатма Ганди, а пътят, който изминава, за да извоюва равни права за индийците и да осигури независимостта на Индия, без каквото и да било насилие.
Филмът „Ганди“ печели цели 8 Оскара, включително за най-добър филм, най-добър сценарий и най-добър актьор в главна роля. За заснемането на филма е използвана естествената красота на Индия, музиката е композирана от Рави Шанкар, а актьорският състав е забележителен. След като изгледате филма, ще се убедите, че заслужава осемте Оскара, които печели.
-
Кой от тези филми харесвате най-много?
-
„Ганди“
-
„Фрида“
-
„Човекът слон“
-
„Капоти“
-
„Социалната мрежа“
-
„Авиаторът“
-
„Моят ляв крак“
-