Домашният прах е един от най-честите причинители на алергия. Освен че вреди на здравето ни, кара домът ни да изглежда мръсен дори няколко часа след като сме почистили. Въпреки че има най-различни препарати, обещаващи по-малко натрупване на прах, различни уреди за пречистване на въздуха и т.н., няма нещо, което може да ни помогне да се справим с праха веднъж завинаги.
Но е важно да намалим количеството прах в дома си и има няколко начина да се справим с тази задача:
1. Дръжте прозорците затворени
Проветряването на жилището поне 2 пъти на ден е задължително, но избягвайте да държите прозорците отворени през целия ден, особено ако живеете в голям град. Освен със свеж въздух, ще се сдобиете с двойно количество прах. Отвън влизат всякакви прашинки, включително такива от растенията, които също могат да причинят алергии.
2. Перете възглавниците си редовно
Колкото и да е неприятно, възглавниците са пълни с акари, тъй като те се хранят с мъртвите кожни клетки. Акарите са толкова малки, че не могат да се видят с просто око, но в 1 грам прах има стотици акари. За да се справите с тях, перете възглавниците си редовно и почиствайте матраците, дивана и всички меки мебели вкъщи.
3. Почиствайте пода всеки ден
След мебелите, подът е мястото, което събира най-много прах. Особено местата, които са трудно достъпни, като пространството под дивана, первазите на прозорците и т.н. Най-добрият вариант е да почиствате пода всеки ден, като минавате с прахосмукачката и след това го измивате с моп.
4. Почиствайте килимите редовно
Килимите и постелките са като магнит за прах. Почиствайте ги редовно с прахосмукачката, а по-малките килими изтупвайте поне веднъж на две седмици. Можете да закачите килима на парапета на терасата и да го почистите с метлата. За ежедневно почистване, прахосмукачките робот вършат чудесна работа.
5. Не пренебрегвайте пердетата
Повечето прозорци не са идеално уплътнени и поради тази причина пердетата и завесите събират много прах. Перете пердетата редовно, а ако на прозорците ви има щори, почиствайте ги с влажна кърпа веднъж седмично.
6. Сложете изтривалка пред входната врата
Вместо да се чудите как да почистите праха, най-добре е да предотвратите попадането му в жилището. Сложете изтривалка пред входната врата и почиствайте обувките си всеки път, преди да влезете вкъщи. По този начин значително ще намалите количеството на праха.
7. Не влизайте вкъщи с обувки
Добре е да имате правило „без обувки вкъщи“. Освен прах, с обувките ще внесете много бактерии и мръсотия, от които нямате нужда. Когато имате гости, молете ги да се събуят преди да влязат.
8. Инвестирайте в пречиствател за въздух
Пречиствателите за въздух могат да „хващат“ праховите частици преди да са попаднали на пода, в килима или върху мебелите ви. Инвестирайте в качествен пречиствател, който разполага с добри филтри и ги почиствайте редовно.
9. Не забравяйте тавана
Вероятно не сте се досещали, но таванът също има нужда от почистване от време на време. Можете да използвате стълба или по-дълъг накрайник на прахосмукачката, за да почиствате тавана. Можете да го минавате и с микрофибърна кърпа.
-
Колко често почиствате праха вкъщи?
-
Всеки ден
-
2-3 пъти седмично
-
Веднъж седмично
-