Стивън Хокинг е британски учен, професор и автор, чиито книги помогнаха науката да стане достъпна за всички.
Хокинг е роден на 8 януари 1942 г. в Оксфорд, Англия. Неговият рожден ден e и 300-годишнината от смъртта на Галилей- друг велик физик.
Родителите на Хокинг също са много интелигентни. Майка му успява да влезе в Оксфордския университет през 30-те години на миналия век – време, когато малко жени са можели да учат. Баща му, също завършил Оксфорд, бил уважаван медицински изследовател със специалност „тропически болести“.
Хокинг постъпва в колежа на Оксфордския университет на 17-годишна възраст. Въпреки че има желание да учи математика, Оксфорд не предлага обучение по тази специалност, така че Хокинг се насочва към физиката и по-специално към космологията.
Стивън Хокинг е изключително интересна личност и има неща за него, които вероятно не знаете. Прочетете 7 любопитни факта за великия учен:
1. На 21-годишна възраст лекарите му казват, че му остават няколко години живот
View this post on Instagram
Хокинг е диагностициран с амиотрофична латерална склероза или болестта на Лу Гериг, когато е само на 21 години. Това заболяване засяга нервните клетки, участващи в движението на мускулите, като намалява способността на човек да се движи и говори с течение на времето. Обикновено симптомите се развиват след 50-годишна възраст и водят до смърт в рамките на няколко месеца или години.
Когато Хокинг е диагностициран, лекарите предполагат, че ще живее само няколко години. Въпреки лошите прогнози, той живее още 55 години.
Той казва: „Човешката раса е толкова слаба в сравнение с Вселената, че да бъдеш инвалид не е от голямо космическо значение“.
2. Хокинг не е бил отличен ученик
Макар че днес се счита за гений, Хокинг не е бил най-добрият ученик в училище. Научава се да чете чак на 8 години, а когато е на 9 е един от най-зле справящите се ученици в класа.
Той обаче винаги е бил любознателен и приятелите и учителите му виждат потенциала му отрано и му дават прякора „Айнщайн“.
Към края на гимназията Стивън започва да проявява интерес към науката и бързо развива удивително разбиране за времето и пространството.
Когато решава да учи в Оксфордския университет, родителите му не можели да си позволят таксите, но за щастие той изкарва отлична оценка и получава стипендия. По-късно Стивън нарича първите си две години в Оксфорд най-скучните в живота си, тъй като ги намира за абсурдно лесни.
3. Преди да загуби способността си да говори, той е на крачка от смъртта
View this post on Instagram
Когато е на около 30 години, способността му да говори била толкова намалена, че само семейството и най-добрите му приятели били способни да го разбират.
След това, когато е на 43 години, се разболява от пневмония и състоянието му е толкова лошо, че лекарите питат съпругата му дали да изключат животоподдържащите машини.
Тя отказва и лекарите са принудени да направят трахеотомия, за да може да диша. Това представлява разрязване на трахеята, което води до пълната загуба на способността му да говори.
4. В последствие „говори“ с американски акцент
След операцията, Стивън вече не можел да говори, затова трябвало да комуникира по други начини. В началото повдига вежди, за да „каже“ това, което иска. Впоследствие започва да използва „Еквалайзер“- устройство, което позволява на учения да използва около 15 думи и фрази в минута.
Единственият лек недостатък е, че еквалайзерът имал само един акцент: американски, а Хокинг е британец. Колкото и да е странно, на Хокинг му харесвало и дори когато устройството било актуализирано и вече имало и други опции, той решил да си запази американския акцент. Дори казва, че не е чувал глас, който да му харесва повече.
Постепенно Хокинг губи и способността да използва ръцете си и започва да управлява устройството с бузата си. В края на живота си вече използва устройство, което предсказва думите.
5. Има много таланти
Не е особено често срещано учени да участват в ситкоми, но Стивън Хокинг е участвал в доста такива- „Семейство Симпсън“, „Стар Трек“, „Теория за големия взрив“ и други. Той не е човек, който прави нещата наполовина, така че актьорската му кариера не свършва дотук. Появява се също в научното шоу „Кратка история на времето“, както и в биографични филми за живота му.
Творческата му страна не се ограничава само до актьорството. През 2007 година той публикува и детска книжка, заедно с дъщеря си Люси. В книгата „Тайният ключ на Джордж към Вселената“ има доста тежки понятия като черни дупки, обяснени по детски. Тя е приета толкова добре, че има четири продължения.
6. Притеснява се от изкуствения интелект
Макар че Хокинг винаги е вярвал, че разработването на все по-добри и по-добри технологии е наложително за оцеляването на хората, той бил притеснен относно изкуствения интелект. „Наред с предимствата, ИИ също ще донесе опасности“, казва той през 2014 г.
„В бъдеще ИИ може да развие собствена воля — воля, която е в конфликт с нашата — продължава той. „Възходът на мощен ИИ ще бъде или най-доброто, или най-лошото нещо, случвало се някога на човечеството. Все още не знаем кое.“
Въпреки страховете си, Хокинг се възползва от напредъка в областта.
7. Когато е на 65 години, той прави задно салто
View this post on Instagram
През 2007 г., когато Стивън е на 65 години, той получава шанса на живота си: да изпита нулева гравитация. Излитайки от пистата на космическата совалка в космическия център Кенеди, Стивън полита със специално модифициран самолет, който дава на пътниците усещане за нулева гравитация. Докато се рее в Космоса, Стивън зарязва стола си и дори успява да направи заднo салтo!