in

6 витамина за контрол на косопада

Косопад

Косопадът е един от най-често срещаните проблеми, с които хората се сблъскват. Преди време косопадът беше по-често срещан при хората в по-напреднала възраст, но вече нито възрастта, нито полът имат значение. Напоследък се наблюдава падане на косата дори при деца.

Причините за косопада са много и най-различни – неправилна диета, стрес, липса на сън и т.н. Сред последствията от прекаран коронавирус също е падането на повече коса от обикновено.

Има различни продукти и процедури, които обещават намаляване на косопада, но истината е, че най-ефективният метод за справяне с този проблем е приемането на правилните витамини.

Косопад

Когато става въпрос за витамини, най-доброто, което можете да направите, е да консумирате храна, богата на въпросните витамини, но и приемането на хранителни добавки е вариант.

Витамините, които могат да помогнат при косопад, са витамин А, витамините от групата B, витамини C, D, E и B5.

Всички тези витамини са полезни за косата и кожата, но ако имате силен косопад, наблегнете на витамин B5, витамин B6, биотин, фолиева киселина, витамин А, витамин C и витамин Е.

Важно е да знаете, че с витамините не бива да се прекалява. Ако приемате твърде голяма доза, може да получите много странични ефекти. Като цяло предозирането с витамини може да доведе до сериозни проблеми.

Прочетете малко повече за витамините, които контролират косопада:

1. Витамин А

Витамин А

Този витамин контролира синтеза на ретиноева киселина в космения фоликул. Витамин А е полезен за кожата на скалпа и също така подпомага растежа на косата. Освен всичко това, витамин А овлажнява косата и я поддържа здрава.

Витамин А се съдържа в следните храни: моркови, сладки картофи, спанак, зелени листни зеленчуци, червени чушки, риба тон, манго и други.

2. Витамини от групата B

Витамин B

Витамините от групата B играят важна роля в клетъчния метаболизъм и подпомагат растежа на косата. Инозитол или витамин B8 и витамин B12 са най-полезни за растежа на косата.

Можете да си набавите витамини от групата B от яйца, месо, папая, портокали, бобови храни, птиче месо.

3. Витамин C

Витамин C

Витамин C помага на тялото да абсорбира желязото от храната, което е от съществено значение за растежа на косата. Този витамин също насърчава производството на колаген, който пък е важен за структурата на косъма и възстановяването на увредената коса.

Витамин C се открива в спанак, зелени листни зеленчуци, жълти и зелени чушки, броколи, киви, портокал, лайм, лимон, грах, папая, гуава.

4. Витамин D

Витамин D

Този витамин стимулира космените фоликули и клетките в скалпа, благодарение на което се образуват нови косми. Витамин D е важен и за много други процеси в тялото.

Този важен витамин можете да си набавяте чрез риба, морски дарове, масло от черен дроб на треска, шунка, наденици, тофу, соево мляко, яйца, гъби, млечни продукти.

5. Витамин Е

Витамин Е

Витамин Е стимулира капилярите, а това подобрява кръвообращението на скалпа. Това допълнително подпомага растежа на косата. Освен това витамин Е има високо съдържание на антиоксиданти и има противовъзпалителни свойства, което е чудесно за цялото тяло, не само за косата.

Храните, които са богати на витамин Е, са спанак, тофу, авокадо, бадеми, слънчогледови семки, зехтин, броколи, тиква.

6. Витамин B5

Витамин B5

Витамин B5, провитамин B5 или пантенол е важна съставка в повечето продукти против косопад. Храните, богати на витамин B5, са гъби, сирене, мазни риби, яйца, авокадо, говеждо месо, птиче месо, слънчогледови семки, сладки картофи, свинско месо.

Прочетете още по темата: 

5 ефективни домашни маски срещу косопад

Loading

  • Приемате ли хранителни добавки?

    Хранителни добавки
    • Да
    • Не

КАКВО МИСЛИШ?

0 Гласове
Upvote Downvote

Вашият коментар

Avatar

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Играчка-плачка

„Играчка – плачка“ – история за родителската обич отвъд семейните връзки

хибискус

Чай от хибискус – защо е толкова полезен