Ограничете мазнините! Не яжте въглехидрати! Приемайте повече протеини! Непрекъснато чувате тези съвети, нали? Но почти никога не си задаваме въпроса всички мазнини ли са лоши? Всички въглехидрати ли са вредни? Не ядем ли твърде много протеини?
С обилната информация за храните и храненето, която ни залива отвсякъде, е лесно да станем жертва на нездравословни хранителни навици, без дори да осъзнаем това, предупреждава онлайн изданието „Яж това, не онова“.
За щастие тези диетични „подводни кавъни“ могат да бъдат избегнати, ако имаме повече информация. Ето 10-те най-често срещани хранителни грешки и съветите на нутриционисти как можем да ги преодолеем.
1. Приемате ли достатъчно мазнини?
Хранителните експерти през 80-те години на миналия век ни съветваха да избягваме мазнините. Това продължи близо 20 години, но броят на хората с наднормено тегло не спря застрашително да се покачва. Вероятно затова през последните години нутриционистите преоцениха този подход. Оказва се, че мазнините не са първото нещо, с което трябва да се справим, ако искаме да не трупаме килограми. Даже напротив – здравословните мазнини могат да помогнат за намаляване на теглото. Те са важна макрохранителна съставка, която ни помага да се чувстваме сити, дава ни необходимите хранителни вещества и дори може да намали лошият холестерол. За да постигнете това обаче, трябва да се придържате към здравословни мононенаситени мазнини, каквито могат да се намерят в зехтина, бадемите, фастъченото масло и авокадото.
2. Как сте с въглехидратите?
Въглехидратите винаги са демонизирани като главния виновник за натрупване на килoграми. Затова непрекъснато се сблъскваме със съвети за нисковъглехидратни диети. Вярно е, че рафинираните въглехидрати като захар, бели макаронени изделия и бял хляб могат да повишат кръвната захар и да доведат до наднормено тегло. Но т.нар. комплексни въглехидрати могат да помогнат за намаляване на теглото.
„Елиминирането напълно на въглехидратите се отразява на енергийното равнище на организма. Тялото започва да иска още и още“, казва фитнес инструкторът Джим Уайт. В резултат на това много хора нямат достатъчно енергия да се потят във фитнеса и много често пропускат някои от упражненията. Ако приемате така наречените комплексни въглехидрати обаче, не само ще бъдете сити и ще имате енергия, но няма да се лишавате от фибри, които са много необходими за тялото.
3. Увличате ли се по протеини?
Протеините са важна хранителна съставка в борбата с килограмите. Те помагат за изграждането на мускулите, които изгарят калориите и съдействат за загубата на тегло. Но както какзват старите хора, „много хубаво не е на хубаво“. „Хората мислят, че протеинът е свещенният граал на хранителните вещества. Но когато приемат твърде много, не осъзнават, че и протеините са носители на калории и може да допринесат за напълняване, ако се прекали с тях“, съветва Уайт. Според него човек трябва да приеме между 1,2 и 1,7 г протеини на телесно тегло на ден. Хората, които надвишат тази доза с протеинови добавки или консумация на прекаленои много месо, със сигурност ще качат килограми, вместо да ги намалят.
4. Отказвате ли се от цели хранителни групи?
Много диети принуждават хората да се откажат от цели хранителни групи. като млечни продукти, месо или хляб. Тези режими понякога са твърде ограничаващи и онези, които ги прилагат, могат да загубят мотивация, или да залитнат към нездравословни алтернативи. Като допълнение – елиминирането на големи хранителни групи може да доведе до хранителен дефицит на фибри, протеини или калций. Затова съветът е да се ограничавате от определени хранителни групи само, ако имате сериозни алергии към тях.
5. Храните ли се достатъчно?
Някои хора смятат, че намаляването на дневните калории ще доведе автоматично до намаляване на теглото, а пък рязкото намаляване ще донесе по-бързи резултати. Изследване, публикувано в специализираното издание „Психосоматична медицина,“ твърди, че хората, които са се подложили на твърде ниско-калорична диета, не намаляват теглото си в дългосрочен план. Причината е в прекомерното производство на стресовия хормон кортизол. Когато тялото произвежда твърде много кортизол, това е сигнал да съхранява мазнини. Но това не е всичко. „Когато не приемате достатъчно калории, вашият метаболизъм се забавя и нямате достатъчно енргия“, казва Уайт.
Той не препоръчва диета, която доставя по-малко от 1200 калории на ден за жените. Освен това ограничителните диети не са подходящи за прекалено дълго време. Когато човек е постоянно гладен, и се чувства лишен от храна, е много вероятно да посегне към нездравословни заместители.
6. Приемате твърде много храна след фитнес?
Редовните упражнения са важна част от всяка програма за отслабване. Когато сте във фитнеса, горите наистина много калории. Но много често след това се „награждавате“ с прекалено много храна с тайното оправдание, че трябва да наваксате изгубеното. Дори това да са „здравословни“ протеинови барчета или шейкове, не трябва да прекалявате с тях.
7. Храните се с прекалено диетично?
Някои хора буквално робуват на етикети като „нискомаслено“, „без съдържание на захар“ или „без глутен“. Много от храните, които ги съдържат, всъщност са с добавки като растителни масла, аспартан и други изкуствени подсладители и подобрители. По-добре се придържайте към храна, която е естествена, непакетирана или изберете нещо с малко съставки.
8. Третирате ли всички калории по един и същи начин?
Най-вероятно – да. Броенето на калории може да е важно занимание, но трябва да имате предвид, че не всички калории са еднакви. Едно изследване, публикувано неотдавна, разкрива, че хората, които консумират повече мазнини, свалят повече килограми, отколкото тези, които приемат същото количество калории с диета, бедна на мазнини. Някой който приема 1500 калории от чипсове, торти и газирани напитки няма да смъкне толкова килограми, колкото друг, приел 1500 калории от месо, зеленчуци и пълнозърнести храни.
9. Храните ли се умерено?
Дори хора, които имат в блюдото си само здравословни калории, са изложени на риск да напълнеят. Храни като авокадо, хумус, броколи и банани са наистина полезни, но не забравяйте, че също са пълни с калории. Затова ги приемайте, но се придържайте към умерено количество.
10. Броите ли калориите в течности?
Много хора са склонни да броят калориите, които приемат с храна, но не и тези, които приемат с течности. Дори привидно здравословни напитки могат да бъдат източник на нежелани калории. Такъв пример са прясно изцедените сокове. Те са истинска калорийна и захарна бомбa. Много често те се приготвят от плодове с високо съдържание на захар като банани и ананаси, например.
Всяко пакетче захар или сметана, които добавяте към кафето, също съдържа калории, нищо, че не го броите. Затова е добре да пиете кафето без добавки, както и да отпивате вода или неподсладен чай през целия ден. Те наистина не съдържат калории.
-
Следите ли стриктно калориите, които приемате?
-
Да
-
Не
-