in

10 години „Синелибри“ – фестивалът, който промени средата и културата у нас

Билетите за всички филми от програмата на „Синелибри“ в София вече са в продажба. „Идеята винаги е била жива в сърцето ми, много преди въобще да го осъзная. Вече 10 години фестивалът е незаобиколима реалност в българското културно пространство и кино-литературна сцена, без аналог в световен мащаб, израз е на преклонение не към едно, а към две изкуства, чийто умножена мощ дарява публиката с неповторими изживявания“, коментира създателят, президент, арт директор и селекционер на фестивала Жаклин Вагенщайн. Тазгодишното мото е „Поезия без край“.

„Най-силната движеща сила в света е любовта. Именно тази любов осмисля нашето мото тази година като контрапункт на грохота на оръжия, като съпротива срещу опростяването и принизяването на ценностите и критериите, като отдих за окованата фантазия, нуждаеща се от необятност и свобода. „Синелибри“ 2024 празнува неизтощимия човешки порив, намерил своя синтез в изкуството“, казва още Жаклин Вагенщайн.

Десетото издание обхваща 67 заглавия с десет международни и над петдесет национални премиери, 45 специални събития, галавечери на 11 страни, ретроспекции, чествания, кино-литературни срещи, авторски пърформанси и специализирани дискусии. По традиция организаторите са приготвили множество изненади, включващи тематични почерпки и комплименти за публиката, произтичащи от филмовото съдържание – от сиртаки до модерен танц, от фокуси до уроци по шах!

Irvine Welsh

Сред почетните гости на десетото издание се нареждат шотландският писател Ървин Уелш, автор на „библията за аутсайдери“ „Трейнспотинг“; един от най-изявените италиански кинотворци през последните години – Даниеле Лукети;

Daniele LuchettiКакто и авторът на филма „Избери Ървин“ – Иън Джефрис; нидерландският режисьор Миша Пекел и световноизвестната писателка от български произход Капка Касабова. С нас ще бъдат още Дани Розенберг – израелски режисьор и сценарист, Анита Модак-Труран – изпълнителен продуцент на филма „Уилям Фокнър: Миналото никога не умира“, и самият Теодор Ушев, който ще представи селекция от свои филми по книги и най-новия си късометражен филм, „Вълкът“, веднага след премиерата му на фестивала в Торонто.

Старт на Синелибри дава Паоло Сорентино с хипнотичната неаполитанска драма „Партенопа“, номинирана за „Златна палма“. Красивото лице на Челесте Дала Порта владее екрана, а звездното присъствие на Гари Олдман и Стефания Сандрели допринася за цялостното внушение на филма – опияняващ размисъл за неумолимия ход на времето и за непроницаемата човешка същност. Премиерата е на 10 октомври от 19:00 ч. в зала 1 на НДК непосредствено след церемонията по откриване.

Днес бяха оповестени 11-те заглавия от конкурса за пълнометражен игрален филм по книга, обособени в секция „Сонетен венец“. Бързаме да откроим „Добър ден, тъга“ на режисьорката Дърга Чу-Боуз, адаптация по знаковия роман на Франсоаз Саган, преиздаден наскоро от „Колибри“. Номинираната за „Оскар“ Клои Севини („Момчетата не плачат“) си партнира със звездата от „Квадратът“ Клаес Бенг и с изгряващата звезда Лили Макинърни в ролята на Сесил. С номинация за „Златна палма“ у нас пристига и биографичната драма „Лимонов“, вдъхновена от едноименната книга на Еманюел Карер.

Cover LimonovСветовноизвестният режисьор Кирил Серебренников поема риск, като се наема да разкаже историята на Едуард Лимонов – една колоритна, противоречива и екстремна личност, предизвикваща възторг у едни, омерзение у други. За наградата ще се състезава и адаптацията на знаменития роман на Михаил Булгаков „Майстора и Маргарита“, разбунила духовете още преди да тръгне по кината.

The Master and MargaritaПаралелната програма на фестивала обхваща няколко модула. Открояват се заглавията от проекта ITALIAN SCREENS: Ново италианско кино без граници, който има ежегодни издания в много страни по света, а през октомври за първи път ще се състои в България като част от програмата на Синелибри. Модулът включва осем от най-впечатляващите италиански литературни адаптации за голям екран, създадени през последната година. Любопитство буди и секцията „Американски прелести“, която обхваща четири заглавия. Акцентът пада върху трилъра „Конклав“ с Ралф Файнс в главната роля, напрегната и завладяваща адаптация по роман на Робърт Харис. За пореден път Синелибри включва в програмата си инициативата „Кино с кауза“, или ангажирано кино, което тази година ще предложи пет заглавия, своеобразни оди за човека и неговите битки. На фокус тук е драматичният разказ „Да бъдеш Мария“, чиято световна премиера се състоя на кинофестивала в Кан. Филмът с Анамария Вартоломей и Мат Дилън преосмисля кратката кариера и трагичния живот на звездата от „Последно танго в Париж“ Мария Шнайдер. Друг акцент е романтичната драма „Време за живот“ на режисьора Джон Кроули, с Флорънс Пю и Андрю Гарфийлд в главните роли, която ще бъде показана у нас веднага след премиерата си на кинофестивала в Торонто.

И тъй като музиката също е поезия, паралелната програма тази година съдържа нов модул – „Рима и ритъм“. В него блестят новият филм на Жак Одиар, „Емилия Перес“, грабнал Наградата на журито от кинофестивала в Кан, невероятно романтичният филмов мюзикъл „Туптящи сърца“ с режисьор Жил Льолуш и „Част по част“ – едно шеметно пътешествие из живота на културната икона Фарел Уилямс, разказано със средствата на LEGO® анимация.

photo pressconf1 1Билети за всички филмови събития от програмата в София може да закупите от касите на съответните киносалони или оттук. По традиция Синелибри ще има паралелни издания във Варна (17 октомври), Пловдив (19 октомври), Бургас (21 октомври), Габрово (24 октомври), Велико Търново (25 октомври) и Стара Загора, като билетите за филмовата програма във всяка от изброените локации ще тръгнат в продажба две седмици преди началото.

Loading

КАКВО МИСЛИШ?

3.9k Гласове
Upvote Downvote

Вашият коментар

Avatar

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Културата невидимо свързва минало и бъдеще, превръща настоящето в осмислено живеене