„Мулен Руж“ (Moulin Rouge) е жива легенда, изграждана в продължение на десетилетия и повече от 120 години е сред най-забележителните места във френската столица. Заведението отваря врати на 6 октомври 1889 г. в Париж, като преминава през няколко периода на трансформация – от кабаре до театър, и от кино до мюзикхол с танцьори, изскачащи от торти. Всяка година „Мулен руж“ посреща около 600 000 посетители.
Първите френски танцьори на канкан
Основателите на „Мулен руж“ Джоузеф Олер и Чарлз Зидлер искали да създадат място, посветено на забавленията за разнообразна публика. Те решили да го направят в 18-ти район на Париж ( в подножието на хълма в квартал Монмартър), който по това време бил модерен, но все пак селски район. Кабарето придобива популярност бързо, а звездите на „Мулен Руж“ стават популярни предимно от картините на известния художник Анри дьо Тулуз-Лотрек, който от самото откриване на кабарето идва в него всяка вечер и вдъхновен от красивите танцьорки, създавал творбите си.
В началото „Мулен руж“ организира партита с много шампанско и известни танцьори. По това време се ражда световноизвестният квартет, известен като френския канкан. По време на представленията се сервирали напитки, а зрителите понякога танцували на дансинга. С нетрадиционен архитектурен стил и екстравагантна декорация, „Мулен Руж“ започва да привлича много клиенти, които просто искат да се забавляват.
Успешен театър
Десет години след катастрофалния пожар през 1915 г., който унищожава „Мулен Руж“, театърът е възстановен. По това време актрисата-танцьорка-певица Мистингет става съдиректор на кабарето, оставяйки своя отпечатък в историята му. Нейните песни, „Ça, c’est Paris !“, „Il m’a vue nue“ и „On m’suit“, изпяти с Жан Габен, са неразделни от „Мулен Руж“.
Когато Мистингет напуска театъра, неговите 1500 места са превърнати в танцов клуб по време на Втората световна война. Тогава „Мулен Руж“ е много по-малко популярен, въпреки представленията на Едит Пиаф и Ив Монтан през 1944 г.
Ренесанс
„Мулен Руж“ е реновиран през 50-те години. През 1951 г. Жорж Франс, привърженик на новия облик на кабарето, и Винсент Ориол, бивш президент на Френската република, откриват новото и подобрено кабаре.
Всъщност целта на Франция е да възвърне душата на кабарето – място, където хората се забавляват добре и могат да се насладят на невероятни представления, изпълнявани от талантливи артисти. Новият живот на кабарето започна с участието на Шарл Трене, Шарл Азнавур и Бурвил.
„Мулен руж“ днес
Днес шоутата, наречени „ревюта“ или представления, са разделени на няколко сцени и се гледат докато гостите вечерят. Féérie и 80-те артисти от шоуто проследяват историята на „Мулен Руж“ вечер след вечер.
Вечерята в кабарето трябва да бъде резервирана предварително, но ще разберете, че си е струвало чакането, веднага щом влезете в прекрасната му зала, където са се изявявали толкова много невероятни артисти.