Чаят е напитка, която има много ползи за здравето, независимо дали е зелен, билков или черен. С настъпването на зимата чаша горещ чай с мед е приемливо да се пие по всяко време на деня. В някои държави чаят се пие целогодишно и е част от културата и традициите им, а в други просто го пият по различен начин.
Британците си имат свой начин да правят много неща – да шофират от противоположната страна на пътя, както и да добавят мляко в чая си. Причината обаче не е във вкуса. Традицията датира от 18-ти век, когато чаят се варял в тенджера. По това време той бил много уважавана напитка и било задължително да се пие в порцеланови чаши. Не всички обаче имали възможност да си позволят изискан фин порцелан и наличните чаши се напуквали от топлината на горещия чай. Затова те започнали първо да слагат студено мляко в чашата, а след това добавяли чая. Студеното мляко охлжадало чая достатъчно, че да предпази порцелана от напукване, а премахването на горчивината от него било бонус за любителите на напитката.
По това време чаят бил много ценен и хората, които не могат да си позволят да купуват големи количества, слагали голямо количество мляко и малко чай, докато по-заможните семейства правили обратното.
Към днешна дата тази традиция все още е жива в Англия, с разликата, че всеки добавя толкова мляко, колкото пожелае.
Когато добавите горещ чай към малко студено мляко, температурата между двете течности се изравнява и става подходяща за пиене, а вкусът се разпределя равномерно. Ако добавите много мляко обаче, ще охладите чая повече, така че трябва да внимавате с количествата.
-
Опитвали ли сте чай с мляко?
-
Да
-
Не
-