Определят го като човека, положил основи на турската революционна поезия. Той е лауреат на „Международната награда за мир“, която взима заедно с Пабло Неруда, а след връчването й в Прага идва в България. Назъм Хикмет е прекарал общо 17 години в различни затвори или в изгнание. Причината е истината, за която се бори и никога не премълчава това, в което вярва. Поезията му е преведана на повече от 50 езика. След смъртта му Неруда пише: „Няма да намерим друг такъв щедър извор… С него говореше Вселената“.
Хикмет е не само писател, но и сценарист, драматург, обществен деятел. Получава образованието си в Русия, където величае и знае Маяковски наизуст, запознава с него, двамата общуват, рецитират стихове, мечтаят…Ражда се в аристократично семейство – на държавен служител и дъщеря на османски генерал. Хикмет е свободолюбив човек, в затвора среща много различни хора, опознава своите съотечественици и мъката им. Докрай се бори срещу социалните норми, ограничаващи човека. Изгонен е от Турция заради острия си език и различните политически възгледи. Неслучайно има четири брака зад гърба си.
През 1951 година, по искане на българското правителство, Хикмет заедно с Блага Димитрова и други, се заемат със задачата да спрат изселващите се на големи групи турци от България в Турция. Идеята е именно Назъм да ги убеждава да не го правят. През 1955 година поетесата издава книгата „Назъм Хикмет в България“, където разказва за вълнуващото им пътуване из турските села у нас.
Блага Димитрова си го спомня като красив мъж, висок, със светли очи, весел, усмихнат, когато го среща при идването му у нас – след години по затворите.
В дома на Блага прекарва една нощ. Това е достатъчно да тръгнат клюки по оново време за тях из софийските кьошета. Двамата споделят немалко време заедно – по партийна заръка, обикалят и изнасят речи в Родопите, Добруджа, Тракия, Делиормана. Има и стихове от Блага Димитрова, посветени на Хикмет. Ето част от тях:
„Жажда за свобода –
тая гръдна жаба, която го задъхваше!
Такава жажда –
обсесия за свобода –
тя ражда голямата поезия“.
Назъм идва в България след 6 години. Този път не държи тържествени и прочувствени речи по площадите. Отива да види морето и…Блага Димитрова.