На 15 август 2001 г. астрономи обявяват откритието на първата слънчева система, извън нашата. Тя е съставена от две планети, които обикалят около звезда от съзвездието Голямата Мечка.
Научен екип от Калифорнийския университет и университета Бъркли откриват две гигантски газови планети в орбита около Голяма мечка на разстояние малко по-малко от това на Юпитер до Слънцето. Макар и толкова близки до звездата, тези големи планети оставят място за неоткрити планети, подобни на Земята, на които може да съществува вода в течен вид, а също и живот.
Новооткритата планетарна система се намира на 51 светлинни години, което е много малко разстояние от гледна точка на астрономите.
Десетки са създадените от човека космически кораби в нашата Слънчева система, които събират информация за планета ни и нейните околности. Всяка година има доказателства, които подкрепят някои теории, докато избутват други встрани.
Венера е била обитаема
Венера е единствената планета, която се върти назад. При 460 градуса по Целзий повърхността ѝ е достатъчно гореща, за да разтопи олово, а самата планета е обвита в облаци от сярна киселина. Но един ден Венера може би е успяла да поддържа живот.
Преди повече от четири милиарда години е имала океани. Всъщност се смята, че на планетата има вода от повече от два милиарда години. Днес Венера е много суха и изобщо няма водна пара. Слънчевият вятър отвя всичко.
Атмосферата на Венера излъчва голямо електрическо поле, пет пъти по-силно от земното. Това поле също е достатъчно силно, за да преодолее гравитацията на Венера и да изтласка водорода и кислорода в горните слоеве на атмосферата, където слънчевите ветрове ги издухват.
Земята се захранва от Луната
Земята е заобиколена от магнитно поле, което ни предпазва от заредени частици и вредни лъчения. Ако не беше това, щяхме да бъдем изложени на космически лъчи 1000 пъти по-силни от тези, които са сега. Нашите компютри и електроника щяха да се изпържат моментално. Затова е страхотно, че гигантска топка от разтопено желязо се върти в центъра на нашата планета. Доскоро учените не бяха сигурни защо продължава да се върти. В крайна сметка трябва да се охлади и да се забави.
Но през последните 4,3 милиарда години тя се е охладила само с 300 градуса по Целзий. Така загубихме доста топлина, която не играеше особена роля за магнитното поле. Сега учените вярват, че орбитата на Луната поддържа въртенето на горещото ядро на Земята, инжектирайки около 1000 милиарда вата енергия в ядрото. Луната може да е по-важна за нас, отколкото сме си мислили.
Плутон има течна вода
В покрайнините на известната Слънчева система космическият кораб на НАСА New Horizons разкрива странни неща за далечната планета джудже Плутон. Преди всичко е интересно, че Плутон има течен океан. Наличието на линии на фрактура и анализът на голям кратер, наречен Sputnik Planum, доведоха изследователите до модел, който показва, че Плутон има течен океан с дебелина 100 километра с 30% съдържание на сол под ледена обвивка с дебелина 300 километра. То е почти толкова солено, колкото Мъртво море.
Ако океанът на Плутон беше в процес на замръзване, тогава планетата би трябвало да се свие. Но изглежда, че се разширява. Учените подозират, че в ядрото е останала достатъчно радиоактивност, за да осигури поне малко топлина. Дебелите слоеве екзотичен повърхностен лед действат като изолатор, а вероятно наличието на амоняк действа като антифриз.
Меркурий има огромен Гранд Каньон
Ако е имало вулканична активност на Венера и Марс дори преди няколко милиона години, изглежда, че бебето Меркурий се е успокоило преди 3-4 милиарда години. Планетата се охлади, започна да се свива и напуква.
В процеса се появи масивна пукнатина, която учените наричат Голямата долина. Според тях тя е широка 400 километра и дълга 965 километра, със стръмни склонове, които проникват на 3 километра под околния терен. За сравнение, ако „голямата долина“ на Меркурий съществуваше на Земята, тя щеше да бъде два пъти по-дълбока от Гранд Каньон и да се простира от Вашингтон до Ню Йорк и Детройт далеч на запад.
Ядрата на Нептун и Уран са обвити в пластмаса
Откъде знаете какво се крие под облаците на далечни газови гиганти, където атмосферното налягане е девет милиона пъти по-високо от това на Земята? Математика! Учените използваха алгоритъма USPEX, за да осигурят възможна картина на случващото се под облаците на тези слабо изследвани планети.
Знаейки, че Нептун и Уран са съставени предимно от кислород, въглерод и водород, учените са включили изчисления, за да определят странните химични процеси, които може да се случват там. Резултатът е екзотични полимери, органични пластмаси, кристален въглероден диоксид и орто-въглеродна киселина, увити около твърдо вътрешно ядро.
Докато търсят извънземен живот на Титан и Европа, учените се надяват, че водата може да е реагирала със скали в органични процеси. Но ако вътрешното ядро е обвито в екзотични кристали и пластмаси, някои неща ще трябва да бъдат преразгледани.