Римските цифри са използвани от древните римляни, но се използват често и днес. Те всъщност са се появили около 500 г. пр.н.е. и не са създадени от римляните, макар че са широко използвани от тях. Научете повече за цифрите, които виждаме на различни стари сгради, на циферблатите на някои часовници, и с които отбелязваме вековете:
Етруска цивилизация и етруски цифри
Преди да бъде основан Рим, някъде между 850 и 750 г. пр.н.е., регионът бил обитаван от най-различни цивилизации. Най-напредналата цивилизация, обитавала тези земи, е тази на етруските. Римските историци дори признават, че голяма част от тяхната цивилизация се основава на тази на етруските.
Рим се намира в южния край на етруската територия, която обхващала по-голямата част от Северна Италия.
Етруските са цивилизация, която използвала числови символи още през 900 г. пр.н.е. Техните числа „I“, „𐌡“, „𐌢“ и „𐌣“ били съответно „1“, „5“, „10“ и „50“. Те използвали символи и за по-големите числа, но не е известно кой символ кое число означава.
Подобно на римските цифри по-късно, етруските комбинирали основните си символи, за да създават по-големи числа. Единствената разлика е, че етруските пишели числата от дясно наляво, а не от ляво надясно, като римляните.
Например етруското число 16 е „10 + 5 + 1“ и е съответно „I + 𐌡 +X“, докато римското число 16 е „1 + 5 + 10“ и е „I + V + X”.
Ранни римски цифри
Ранните римски цифри за 1, 10 и 100 били същите като етруските, но символите за 5 и 50 били различни. Символът за „100“ също преминал през някои вариации, преминавайки от „I“ или „ƆIC“, до „Ɔ“ или „C“ – като „C“ остава и до днес. Въпреки че не е ясно защо точно „C“ означава 100, има някои предположения, че се дължи на факта, че латиниската дума за „сто“ е „centrum“ и е използвана първата буква от думата.
Впоследствие Римската империя се разраства, затова използваните символи преминават през различни промени преди да бъдат съпоставени с латински букви, за да бъдат по-лесни за разбиране и използване.
Версията на римските цифри, които всички познаваме и използваме днес, се появява по времето на Октавиан Август, наричан още Август Цезар (27 г. пр.н.е. – 19 г.сл.н.е.)
След разпадането на Западната Римска империя, римските цифри продължават да се използват по целия свят, с малки промени, като например използването на малки букви, а не на главни.
Римски цифри на циферблатите
Една област от живота, където често виждаме римски цифри, е на циферблатите на часовниците. Ако сте от по-наблюдателните, вероятно сте забелязали, че числото 4 на циферблатите се изписва „IIII“, а не „IV“. Каква е причината?
Дължи се на факта, че „IV“ се използвало за съкращение на „Бог Юпитер“. Поради тази причина „IV“ било заместено с „IIII“, за да не се получава „едно“, „две“, „три“, „Юпитер“, „пет“, „шест“ и т.н.
-
Интересна ли ви беше историята на римските цифри?
-
Да
-
Не
-