in

7-те навика на високоефективните семейства

навика

Семейството е не само избор, щастие и отговорност. Не се заключава в семейния статус и задълженията. То е 24-часов труд и отдаденост, от които няма да се пенсионираме. Работата по изграждането, съхраняването и утвърждаването на семейните ценности и отношения е сериозна и изисква не просто разбиране и практика, а дълбоко вникване и постоянно усъвършенстване. Безусловната любов е задължителна съставка, разбира се. Както и търпението, мъдростта и устойчивостта.

В днешния забързан свят сякаш съществуваме много повече по инерция, робувайки на стандартите в социалните мрежи и обществените очаквания, и много по-малко със съзнанието, че семейството всъщност е най-важният ни проект.

Това е и основната идея в книгата „7-те навика на високоефективните семейства“. Естественото продължение и надграждане на „7-те навика на високоефективните хора“ води читателите спокойно и увлекателно през лабиринтите на партньорството и родителството. Неслучайно авторът Стивън Кови е един от двадесет и петте най-влиятелни личности в САЩ според списание „Тайм“.

Той системно ни напомня, че ролята на семейството днес е по-важна и незаменима откогато и да било преди в историята. Ние можем и трябва да бъдем силата и опората му, трябва да бъдем лидери в собствените си семейства. Съхраняването на целостта им става все по-трудна задача с предизвикателствата на забързаното ежедневие, консуматорската култура на обществото ни и динамично променящите се ценности. Ако ние не научим на нещо децата си, обществото ще го направи. После и те, и ние ще трябва да живеем с резултатите, допълва Кови.

Той разкрива защо сплотеното семейство не се получава от само себе си, а има нужда от общата енергия, таланти, желания, визия и всеотдайност на всички свои членове. Хубавото на книгата е, че предлага рамка, начин на мислене и поглед към нашата ситуация, за да намерим най-добрия път към нея.

Що е то емоционална банкова сметка и каква е ползата от нея? Отговорът е вълнуващ и основополагащ за голямата картина, наречена „7-те навика на високоефективните семейства“.

Навик 1: Бъдете проактивни

Действайте съобразно принципите и ценностите си, а не реагирайте въз основа на емоциите и обстоятелствата. Тази способност произлиза от развиването и използването на четирите уникални човешки дарби, които животните не притежават.

  • самосъзнанието – хората могат да застанат отстрани на собствения си живот и да го наблюдават. Можем дори да наблюдаваме мислите си. И чак след това да предприемем правилните крачки към промяната и подобрението.
  • съвестта – тя ни позволява да оценим това, което наблюдаваме в живота си. Тя ни дава не само усет, но и сила. Тя е източник на нашата енергия.
  • въображението – способността да си представим нещо напълно различно от досегашния си опит, да измислим много по-добра реакция, която да бъде ефективна както в краткосрочен, така и в дългосрочен аспект.
  • свободната воля – способността да предприемаме действия. Да подчиним това, което ни се иска сега, на това, което искаме наистина. Дългосрочната перспектива е винаги много по-важна от дадена моментна ситуация, която е само част от голямата картина. И по-често трябва да обръщаме поглед към нея, вместо да се губим в нейните малки съставни части.

Не ви ли се е случвало? Увличате се в мига. Казвате неща, които не искате. Правите други, за които после съжалявате. И си мислите : „Само ако бях спрял и помислил, никога нямаше да реагирам така!“

Всички имаме нужда от бутон за пауза – нещо, което ни помага да спрем между случващото се и нашата реакция, за да можем да изберем правилния отговор.

Навик 2: Започвайте с идеята за края

Иначе казано, мислете за целта! Силата на общата мисия е в това, че тя буквално преминава отвъд идеите за „моя“ и „твоя“ начин. Тя създава нов, по-висш начин – „наш“. Разберете какъв е смисълът на вашето семейство! Не забравяйте, че когато възпитавате децата си, вие възпитавате и внуците си.

Навик 3: Подредете приоритетите си

Някога Гьоте е казал „Най-важните неща никога не трябва да бъдат оставяни на милостта на маловажните“. Няма начин да постигнем успех в семейството си, ако не го поставим на първо място в приоритетите си.

Докато показателите за престъпност, злоупотреба с наркотици и насилие продължават да се задълбочават с много редки моменти на застой, не бива да забравяме, че най-важният показател във всяко общество е всеотдайната грижа за най-важните хора в живота ни: децата. Те научават най-важните си житейските си уроци не от анимационните филмчета или социалните мрежи, а от любящите родители, които им четат, разговарят с тях, изслушват ги и прекарват щастливи часове заедно.

Навик 4: Мислете „печеля-печелиш“

Да мислим и живеем с тази нагласа означава да се стремим към максимата „печеля-печелиш“ във всички семейни отношения. Винаги да искаме това, което е най-добро за всички. Да изслушваме, чуваме, уважаваме другите. Да зачитаме различните мнения, граници, разбирания. Да търсим и откриваме пресечните точки, а не разделителните линии. Така че всички да се чувстват удовлетворени, разбрани, приети, спокойни. И най-важното: да се чувстват себе си!

Ключът е в отношенията. Способността да се види цялостната картина променя взаимоотношенията в семейството. Винаги можем да си напомняме, че другите – както и ние самите – постоянно се променят и развиват. И с помощта на вярата и мисълта за целта ще имаме нужната мотивация да направим каквото е нужно, за да могат всички да спечелят.

Навик 5: Стремете се първо да разберете, а след това да бъдете разбрани

Този навик разгръща сърдечната връзка между членовете на семейството в ежедневието. Хората не виждат света такъв, какъвто е. Виждат го такъв, каквито са те. Ето защо е толкова важно да се стремим първо да разберем, а след това да бъдем разбрани: също както офталмологът първо ще постави диагноза, а след това ще препоръча очила.

Една от основните причини за неуспешното общуване е в различната интерпретация на едни и същи събития. В допълнение, много често проектираме собствените си чувства и подбуди върху поведението на другите. Ако нещо има определено значение за нас, то трябва да има същото значение и за човека насреща. Само че изобщо не е така.

Навик 6: Синергизирайте

Синергията е summum bonum – най-висшето благо – на всички навици. Тя е магията, при която едно плюс едно прави три, а дори и повече. Тайната е, че отношенията между частите е само по себе си част. То има такава каталитична, динамична сила, че влияе на начина, по който си взаимодействат частите. Проявява се под формата на взаимно уважение и взаимно разбиране в името на създаването на нещо ново, а не компромисен или среден вариант.

В синергията имаме не само взаимна уязвимост, обща визия и ценности, нови решения и по-добри алтернативи, но и чувство за взаимна отговорност към нормите и ценностите. Ключът към създаването на синергия е в това да се научим да ценим и дори да уважаваме различията си.

Навик 7: Наточете триона

Всяко семейство трябва да намира време за самообновление в четирите основни области на живота: физическа, социална, умствена и духовна. Ако всеки ден всеки член на семейството самостоятелно прави нещо независимо в някоя от изброените области, той ще повиши както индивидуалния си капацитет, но и този на близките си, на общността.

За какви дейности става дума?

  • физическо обновление: съвместни упражнения и спорт, изясняване на очакванията по отношение на финансовите и физическите потребности;
  • социално обновление: да се обичаме и утвърждаваме взаимно, да си почиваме заедно, да градим отношения на доверие и безусловна любов;
  • духовно обновление: обновление на ангажиментите, изясняване на целите и посоките, съвместни ритуали;
  • умствено обновление: съвместно учене на нови неща, споделяне и обсъждане на идеи;

Loading

КАКВО МИСЛИШ?

0 Гласове
Upvote Downvote

Вашият коментар

Avatar

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Кроасани

Домашни кроасани

Мода

5 модни грешки, които често допускаме