in

5 интересни филма, които може да гледате на „Синелибри“ в София

Кино-литературният фестивал тази година включва 7 отбрани кинопродукции

Вече са в продажба билетите за всички прожекции и съпътстващи събития от програмата на „Синелибри“ в София. Любителите на книги, претворени на кинолента, ще могат да избират измежду 49 филмови заглавия – някои от тях предизвикали истински фурор при премиерата им на международни фестивали.
Малките елитарни кина в София ще ни потопят в уникалната атмосфера на „Синелибри“, прожекциите са в салоните на G-8, Eurocinema. кино „Люмиер“ и „Влайкова“, „Одеон“ и др. Вече са почти изчерпани билетите за „Денят на флага“ на Шон Пен, в който участва и дъщеря му Дилън. Тя е една от най-дискутираните адаптации тази година. И въпреки, че премиерата е след месец – на 21 октомври, билети вече почти няма. Филмът разказва действителна история, направен е по биографичната книга на Дженифър Вогел „Истинската история на фалшивия живот на баща ми“.
Кино-литературният фестивал, който се провежда всяка есен в София, тази година включва 7 отбрани кинопродукции. Те са обединени символично под името „Плеяда“. Сред тях е дългоочакваият „Три етажа“ на известния италиански режисьор Нани Морети, в която участват Рикардо Скамарчо, Маргерита Буй, Алба Роруочър. Прожекцията на 16 октомври в кино „Люмиер“ ще се състои в присъствието на автора на едноименния бестселър Ешкол Нево. Историята ще ни разкаже за обитателите на жилищна кооперация в Рим и с техните усилия, надежди и опити – понякога успешни, друг път не, да бъдат родители, братя и сестри, съседи.
Фестивалът акцентира подобаващо и върху 140-ата годишнина от рождението на ненадминатия Стефан Цвайг. Зрителите ще могат да се насладят на екранната версия на неговата прочута „Шахматна новела“. Копродукция на Германия и Австрия, филмът на режисьора Филип Щьолцл показва как един адвокат, хвърлен в затвора от нацистите, намира утеха и спасение в света на шаха.
Не е за пренебрегване и ексцентричният филм „Историята на жена ми“ на унгарската режисьорка Илдико Енеди. Филмът е адаптация по едноименния експериментален роман на Милан Фющ от 1942 година, копродукция на Германия, Франция, Италия и Унгария с участието на Леа Сейду, Луи Гарел и Жасмин Тринка. Историята е за морски капитан, който се обзалага в кафене с приятел, че ще се ожени за първата жена, която влезе. Следва страст, ревност, любовен триъгълник.
Леа Сейду се появява в още един филм от конкурсната програма на фестивала – става дума за френската драма „Измяна“ с режисьор Арно Деплешен, вдъхновена от роман на големия американски писател Филип Рот и също номинирана за „Златна палма“. Филмът ни запознава с Филип – известен американски писател, живеещ в изгнание в Лондон. Любовницата му го посещава редовно в неговия кабинет, който служи за убежище на двамата влюбени. Там те правят любов, спорят, помиряват се и бъбрят с часове – за жените, които са белязали живота му, за секса, антисемитизма, литературата… И за това как да останат верни на себе си.
Със сигурност „Аз съм твоят мъж“ също буди интерес. Защото ни кара да се запитаме дали не би било по-удобно, ако можехме да съхраняваме партньора си в свободната стая с прахосмукачката? Колко голяма е пропастта между това, което смятаме, че искаме от романтичните отношения, и онова, от което действително се нуждаем? Дали недостатъкът на партньора е наистина недостатък, след като ни кара да се чувстваме по-малко самотни? За да получи средства за научни изследвания за своето обучение, млада жена учен приема предложение да участва в необикновен експеримент – в продължение на три седмици тя трябва да живее с хуманоиден робот, създаден, за да я направи щастлива. Интересно, нали?

Loading

КАКВО МИСЛИШ?

3 Гласове
Upvote Downvote

Вашият коментар

Avatar

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Какви храни трябва да приемаме според възрастта

Магията на розовия кварц